Článek
Zástupci katalánské samosprávy v posledních letech opakovaně cestovali do Estonska, aby okopírovali jeho model řízení státu s pomocí internetu.
„Jedna z věcí, které nám vysvětlili v Estonsku, bylo, že když získali nezávislost na SSSR, začínali od nuly, a měli tak otevřenou cestu využít všechny možnosti,“ řekl Daniel Marco, který šéfuje projektu samosprávy „chytré Katalánsko“.
Jedním z klíčových prvků je možnost občanů vyřizovat si úřední záležitosti na dálku. Katalánsko se připravilo na zřízení všech klíčových registrů osob, nemovitostí, firem - i kvůli budoucímu výběru daní. Některá data přitom získalo od španělského ministerstva spravedlnosti. A to i přesto, že to Kataláncům zakázal španělský úřad pro ochranu osobních údajů, píše El País.
Jedním z iniciátorů digitální samosprávy Katalánska je Manel Sanromà, který předsedá sdružení Otevřená správa Katalánska.
„Před rokem a půl mi začalo být jasné, že musíme udělat krok vpřed, tak jsem dal dohromady skupinu expertů a vytvořil skupinu digitální národní správy,“ řekl Sanromà. Politici a experti řešení v tichosti připravovali mimo jiné i na opakovaných schůzkách v turisty známém klášteře Montserrat nedaleko Barcelony.
Přípravy pokračují
Ačkoli si šéf katalánské vlády Carles Puigdemont po podpisu deklarace nezávislosti vzal čas na jednání s centrální vládou, administrativa usilovně pracuje na opravdovém odštěpení Katalánska, uvedl list.
Zda a kdy bude „digitální Katalánsko“ fungovat, není jasné. Web www.gov.cat, kde by měl sídlit, je nedostupný.
Pro nezávislost Katalánska se v referendu, které španělské úřady považují za nelegální, vyslovilo více než 90 procent voličů. Účast dosáhla 43 procent z více než pěti miliónů oprávněných voličů. Proti referendu tvrdě zasahovala ve volebních místnostech i na ulicích španělská policie.