Článek
Za knihy uhradilo nakladatelství Penguin Books zálohu 1,47 milionu liber (44,7 milionu korun). Dle vyšetřování Charitativní komise ponecháním si této částky Hannah a Colin Ingram-Mooreovi využili Nadace kapitána Toma k vlastnímu prospěchu a lidé si tak „pochopitelně připadají oklamáni“, cituje BBC.
„Veřejnost a zákon po právu očekávají, že lidé zapojení do charit jednoznačně rozliší mezi vlastními zájmy a zájmy charit a příjemců, kterým mají sloužit. Zde jsou opakované případy rozmazávání hranic mezi osobními a charitativními zájmy. Dohromady tato selhání znamenají provinění a/nebo špatné řízení nadace,“ řekl k případu výkonný představitel Charitativní komise David Holdsworth.
Ačkoli komise shledala, že se manželé Ingram-Mooreovi dopustili morálního pochybení, jež negativně ovlivní důvěru veřejnosti k charitám, nenašla důvod k jejich obvinění ze spáchání trestného činu. „Důkazy zločinu jsme nenašli. Trestné činy mají vysokou laťku a neidentifikovali jsme, že by byla překročena,“ uvedl ředitel komunikace komise Paul Latham.
Zemřel bývalý britský vicepremiér John Prescott
Kapitán Tom Moore
Veterán z druhé světové války kapitán Tom Moore se stal celebritou, když na začátku pandemie covidu-19 chůzí po příjezdové cestě svého domu v Marston Moretaine v hrabství Bedfordshire začal vybírat peníze na charitu. Dva měsíce po začátku těchto charitativních procházek byla založena po něm pojmenovaná nadace, kterou veřejně propagovali například bývalý fotbalista David Beckham nebo herečka Judi Denchová.
Sám Moore v únoru 2021 ve věku sto let covidu podlehl. Ještě předtím však společnost Club Nook, založená manželi Ingram-Mooreovými, přijala zálohu na jeho tři knihy, včetně jeho velmi úspěšné autobiografie Zítra bude dobrý den.
Podle nakladatelství Penguin jej Mooreova rodina přitom opakovaně ujišťovala, že část zálohy půjde na účet charitativní nadace. K tomu ale nikdy nedošlo. Slib, že část výdělku knihy půjde na charitu, se opakuje i v jejím prologu a marketingovém materiálu.
Dům s bazénem a domácím kinem
Není to poprvé, co dcera válečného veterána s manželem zřejmě zneužila charitativní nadaci svého otce. V roce 2021 jim městská rada například schválila stavbu nadační budovy vedle jejich domu.
Bez vědomí představenstva nadace pak Hannah s Colinem postavili dům s lázeňským bazénem a domácím kinem. Tuto stavbu ale městská rada označila za neautorizovanou a letos v únoru ji nechala zbourat. Manželé se hájí, že se v žádosti o povolení stavby na charitativní nadaci odkazovali omylem.
Hannah si měla také ponechat odměny za veřejná vystoupení, na která byla zvána jako zástupce nadace, a usilovala o to, aby měla v nadaci roční plat kolem 150 tisíc liber (4,6 milionu korun). Již v červenci jí i Colinovi bylo zakázáno působení ve vedení jakékoliv charity po následujících osm až deset let.