Článek
Ruský prezident podle Karakulova, jehož totožnost AP ověřovala u tří zdrojů, nepoužívá mobilní telefon ani internetové připojení. Informace o dění doma i ve světě podle Karakulova čerpá výhradně od svých nejbližších spolupracovníků a z ruské státní televize.
I od spolupracovníků se ale Putin podle uprchlého člena ochranky v posledních letech postupně izoluje. Přispěla k tomu pandemie covidu, která prý Putina děsila, a v posledním roce invaze na Ukrajinu, kterou nařídil.
„Posledních pár let žije v informační izolaci. Různými bariérami se odřízl od světa: karanténou, informačním vzduchoprázdnem. Realitu vnímá pokřiveně,“ řekl Karakulov. Odmítl nicméně stále dokola se objevující zvěsti o tom, že 70letý Putin trpí blíže neurčenou vážnou nemocí. Šéf Kremlu se naopak podle Karakulova na svůj věk těší dobrému zdraví.
Lipavský: Kdyby se Putin nezbláznil, zůstalo by Finsko neutrální
O svůj život se nicméně bojí čím dál víc. Snaží se necestovat vlakem a preferuje obrněný vlak, který zvenčí vypadá jako běžná souprava, vypověděl Karakulov.
S přepychovým palácem měl Navalnyj pravdu
Pracovník FSO také potvrdil některé dřívější spekulace a tvrzení o Putinově osobním životě a majetku. Kolega Karakulovi potvrdil, že Putin má u Černého moře opulentní palác, o kterém hovořilo sledované vyšetřování týmu vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného.
Potvrdil také, že Putin má v několika rezidencích identické kanceláře. Karakulov byl prý svědkem toho, jak Putin hovořil z kanceláře v Soči, zatímco podle ruské televize měl mít jednání v rezidenci u Moskvy.
Zběhnout se kapitán Karakulov odhodlal loni 14. října. Využil oficiálních jednání v kazachstánské Astaně, kam mohla nezávisle na něm přicestovat i jeho manželka s dcerou. Kolegům řekl, že jde po obědě nakoupit suvenýry, ale sešel se s rodinou a odjel na letiště a uprchl do Turecka.