Článek
Podle soudců jsou taková opatření použitelná pouze v případě, že hrozí nenapravitelné poškození lidských práv. Tak tomu v tomto případě nebylo. O tom, zda byla Georgescova lidská práva porušena anulováním voleb, rozhodne soud později, napsal web týdeníku Stern.
V prvním kole rumunských prezidentských voleb, které se konaly vloni 24. listopadu, uspěl kritik Severoatlantické aliance Calin Georgescu. Ten se 8. prosince měl utkat s šéfkou středopravého opozičního uskupení Zachraňte Rumunsko (USR) Elenou Lasconiovou, která se do druhého kola dostala jen s velmi těsným náskokem, když měla o tři tisíce hlasů více než třetí v pořadí, sociálnědemokratický premiér Marcel Ciolak.
Kandidát na úřad rumunského prezidenta jde k evropskému soudu, žádá obnovení zrušených voleb
Dva neúspěšní kandidáti požádali ústavní soud o zrušení výsledků prvního kola. Dosavadní prezident Klaus Iohannis posléze odtajnil dokumenty zpravodajských služeb, podle nichž Rusko zasahovalo do kampaně a propagovalo Georgeska.
Ten ale chápe zrušení voleb jako „formalizovaný převrat“. Popírá, že by měl jakékoli vazby na Moskvu a prezentoval se jako podporovatel nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Georgescu získal nejvíce hlasů od mladých voličů a Rumunů žijících v zahraničí, jeho kampaň stála na sociální síti TikTok.
Prezident Iohannis zůstane ve funkci do doby, než bude zvolena nová hlava státu. Rumunská vláda minulý týden stanovila nová data voleb. První kolo je naplánováno na 4. května, druhé kolo v případě potřeby na 18. května.