Článek
„Jednání, jehož se dopustilo Rusko, bylo zbytečně provokativní a jako by mělo dále zvýšit napětí,“ napsal v prohlášení podle kanadské stanice CBC ministr Rob Nicholson. Podle něj není podstatné, že letadla kroužící okolo HMCS Toronto nepředstavovala žádnou hrozbu.
Kolem fregaty kroužily dva bombardéry Su-24 a pozorovací letoun An-26. Jeden z ruských strojů údajně přeletěl nad fregatou ve výšce 300 metrů.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
HMCS Toronto s 250 muži je v Černém moři v rámci mezinárodní operace Reassurance. „Účast lodi kanadského vojenského námořnictva Toronto na bezpečnostních opatřeních NATO v Černém moři ukazuje, že Kanada je rozhodnuta přispět k míru a bezpečnosti ve východní a střední Evropě,” zdůraznil Nicholson.
Podle jeho slov jde o přímý důsledek „vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině”. V rámci nasazení od 6. do 27. září se od 8. do 10. účastní i společného námořního cvičení Ukrajiny a USA Sea Breeze, k němuž se už připojila kanadská, rumunská a španělská fregata i francouzská a turecká korveta.
Rusko provokaci popírá
Mluvčí ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov ve vyjádření pro agenturu ITAR-TASS popřel, že by ruské letouny jednaly provokativně. „Trasa letů ruského vojenského letectva vedla přes oblast, kde se nacházela kanadská vojenská loď HMCS Toronto, ale letouny se k cizí lodi nepřiblížily,” řekl.
„Všechny lety ruského vojenského letectva se plnily a plní v přísném souladu s mezinárodními pravidly využití vzdušného prostoru nad neutrálními vodami,” dodal.
Kanada ale není jednáním Ruska zaskočena: „Samozřejmě že je to zneklidňující, ale v mnoha ohledech to není překvapivé,“ prohlásil kanadský politik Paul Dewak, zaměřující se na zahraniční politiku. „Je to druh hry na kočku a myš s Ruskem,“ upřesnil s tím, že se Moskva podle něj snaží ukázat dominanci v regionu, ale Kanada bude chránit své spojence.
Kanada už v pondělí dala najevo, že je připravena přijmout další sankce proti Rusku s cílem přimět prezidenta Vladimira Putina ke změně jeho politiky vůči východu Ukrajiny a k přehodnocení anexe Krymu.