Článek
Během sobotních pochodů metropolí se stalo několik incidentů. Demonstranti z řad nacionalistů zaútočili kamením, cihlami a dalšími předměty na pobočky dvou ruských bank - Alfa-Banky a Sberbanky. Výtržníci také poničili kanceláře holdingové společnosti nejbohatšího Ukrajince, proruského oligarchy Rinata Achmetova.
Ke střetům došlo i přesto, že jednotlivé skupiny procházející městem provázely policejní hlídky. Policisté pouze zabránili pokračování útoků, když napadené objekty obstoupili.
Připomínka událostí na kyjevském majdanu se odehrává ve stínu vážné vládní krize. Ve čtvrtek se de facto rozpadla ukrajinská vládní koalice, když odchod oznámila strana Svépomoc a koaliční smlouvu už dříve vypověděla strana Otčina Julije Tymošenkové. Koalice v parlamentu ztratila většinu, což přiblížilo možnost nových mimořádných voleb. Premiér Arsenij Jaceňuk podle médií hledá nové koaliční spojence. [celá zpráva]
Na Ukrajině platí smíšený prezidentsko-parlamentní systém. Prezident nemůže vládu odvolat, může ale za jistých okolností rozpustit parlament, například nedohodnou-li se poslanci na vládní většině. Právě taková situace podle ukrajinských médií může nyní nastat. Nesestaví-li poslanci většinovou koalici do jednoho měsíce, Porošenko nařídí nové volby.
Dosavadní proevropská vládní koalice vznikla po volbách z října 2014 a měla původně v parlamentu pohodlnou většinu. Jejími členy byli kromě BPP Lidová fronta, Otčina, Svépomoc a Radikální strana. Poslední z nich opustila koalici už loni v září.