Článek
Hudec se ozval sám redakci slovenského Denníku N a nabídl, že pomůže „doplnit mozaiku“ osobnosti útočníka. Ve svém osobním prohlášení Hudec atentát, k němuž došlo 15. května 2024 ve městě Handlová, důrazně odsoudil a vyjádřil naději, že premiér bude v pořádku.
Muž ze slovenského města Levice potvrdil, že Cintula, se kterým se seznámil jako 23letý v roce 1988 a s nímž si psal ještě týden před útokem, byl rebel, který byl zklamaný z politiky i z vlastní spisovatelské kariéry.
Denník N konstatoval, že Hudcovo povídání „dotváří obraz rozporuplného člověka, který se bouřil proti systému a zároveň mu velmi záleželo na dodržování pravidel“.
„Nechtěl jsem ho zabít, to by trefil i slepý.“ Atentátník se Ficovi omluvil
Poznali se v práci na středním odborném učilišti, kde Cintula působil jako mistr odborného výcviku. „Důrazně, velmi důrazně a důsledně se zasazoval za dodržování pravidel,“ uvedl Hudec s tím, že Cintula byl citlivý na to, když stejná pravidla nedodržovali jeho kamarádi a kolegové, ale především politici a lidé ve vedoucích funkcích.
Podle Hudce měla na Cintulu vést spis komunistická StB a v práci ho považovali za chronického stěžovatele. Rozpory však nebyly ideologické a Hudec se domnívá, že jeho kamarád mohl být v minulosti i členem komunistické strany. „Jako mladý s nimi minimálně sympatizoval,“ dodal Hudec.
Nadšení ze sametové
Časem však mělo u jeho kamaráda převládnout rozčarování z toho, že soudruzi ve vedoucích pozicích nehráli podle stejných pravidel jako všichni ostatní. „Byl idealista, který cítil zklamání po období pražského jara,“ řekl Hudec, který vzpomíná, že na oslavy Prvního máje přinesl jednou Cintula do práce transparent s nápisem „Víc socialismu, víc demokracie“, i když věděl, že mu to způsobí problémy. „Přímého nadřízeného tím šokoval a jeho výzvu, ať to sbalí, odmítl, protože byl přesvědčený, že nedělá nic špatného, když chce víc socialismu,“ vzpomíná Hudec.
Kvůli zmíněnému transparentu však Cintula přišel o práci. Manželce nic neřekl a celé týdny prý chodil každé ráno z domova, jako kdyby šel do učiliště.
Cintula podle kamaráda s nadšením přivítal sametovou revoluci a angažoval se ve Veřejnosti proti násilí (obdoba českého Občanského fóra). Na vlastní auto si nasprejoval slogan Volte Dubčeka. „To si, samozřejmě, všichni ťukali na čelo,“ dodal Hudec.
Atentátník se v minulosti kontaktoval s proruskou polovojenskou skupinou Slovenští branci, pak se pokusil založit mírové hnutí, označoval se za pacifistu a sociálního demokrata. „Určitě měl ambici mít nějaký politický vliv,“ uvedl Hudec. V tomto směru však byl neúspěšný a ani jeho literární tvorba nenašla dostatečnou odezvu. „Z politiky byl zklamaný. Byl obětí frustrace. Rozhodně byl zatrpklý,“ řekl jeho kamarád.
Posedlý politikou
Podle Hudce byl Cintula posedlý politikou a po útoku Ruska na Ukrajinu se na sociálních sítích začal vyjadřovat ostřeji.
„Velmi kriticky komentoval dosah Putinových politických rozhodnutí na okupovanou Ukrajinu a z toho plynoucí tragédie, ať už jednotlivců, nebo celé společnosti. Postavit se takovému útoku, jak učinili Ukrajinci, kteří jsou ochotni za to krvácet, to byla z jeho pohledu přesně ukázka toho, co má člověk dělat. Ne ohnout hřbet a nechat se zotročit,“ vysvětloval Hudec.
V posledních měsících chodil Cintula na protivládní shromáždění, protože byl nespokojený s Ficovou vládou. Cintula nechápal, proč Fico oficiálně a demonstrativně odmítá posílat zbraně na Ukrajinu, i když umožňuje slovenským zbrojovkám, aby své výrobky na Ukrajinu nadále prodávaly.
Premiér Fico byl při atentátu těžce zraněn, vrtulníkem byl převezen do nemocnice v Banské Bystrici, kde se podrobil pětihodinové operaci. Podle aktuální informace z nemocnice je týden po atentátu zdravotní stav předsedy vlády stabilizovaný, s mírným zlepšením. „Věříme, že tento vývoj bude pokračovat,“ uvedla banskobystrická nemocnice.