Hlavní obsah

Kaliningradská oblast je litevské historické území, prohlásil tamní prezident. Kreml zuří

4:16
4:16

Poslechněte si tento článek

Litevský prezident Gitanas Nausėda prohlásil, že ruská Kaliningradská oblast je litevským historickým územím a že se město Karaliaučius nikdy nestane Kaliningradem. Řekl to v reakci na to, že Rusové v tomto městě přejmenovali muzeum pojmenované podle litevského spisovatele Kristijonase Donelaitise na prosté Muzeum literatury. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov později prohlásil, že Vilnius si dělá územní nároky na Moskvu.

Foto: Profimedia.cz

Litevský prezident Gitanas Nausėda

Článek

Nausėda uvedl, že přejmenování muzea je dalším ruským nepřijatelným pokusem o přepisování historie.

„Co bude následovat? Pálení knih?“ zeptal se řečnicky.

Litevský prezident připomněl, že Kaliningradská oblast se rozkládá na území bývalé Malé Litvy a že je potřeba kulturu Litevců, kteří v té době žili, zachovat.

„Přestože staří obyvatelé Malé Litvy, která je nyní součástí takzvané Kaliningradské oblasti, již dávno nežijí, je třeba chránit poslední stopy tamní litevské kultury,“ konstatoval prezident v příspěvku na síti X.

„Ať se Rusko snaží sebevíc, Karaliaučius se nikdy nestane Kaliningradem!“ uzavřel.

To ospravedlňuje všechna opatření, zní z Kremlu

Na Nausėdu později zareagoval mluvčí Kremlu Peskov, který si postěžoval, že litevský prezident svým výrokem vlastně řekl, že si Litva nárokuje území Ruské federace. To je přitom ruská doména - Rusko si nárokuje území Ukrajiny, gruzínskou Jižní Osetii a Abcházii nebo také moldavské Podněstří.

Peskov dále připomněl, že Litva je pro Rusko nepřátelský stát. „Který je vůči nám nepřátelský a který, jak se ukazuje, má mimo jiné územní nároky. (…) To ospravedlňuje všechna současná a budoucí opatření k zajištění bezpečnosti našeho státu,“ uvedl bez dalších podrobností Peskov podle ruské vládní agentury TASS.

Území dnešní Kaliningradské oblasti bylo v pozdním středověku osídleno Prusy a Balty. Poté Němci (zejména západní část), Litevci (celá oblast) a Poláky (Kaliningrad a dnešní jižní pohraniční část). Do Malé Litvy oblast patřila až do 18. století.

Rusové ji získali v roce 1946, do té doby patřila Německu.

Poláci už Kaliningrad městu neříkají

Není to poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu, co se o Kaliningradské oblasti mluví. Začátkem května 2023 Polsko, které už mělo v historii Kaliningrad pod svojí kontrolou, přejmenovalo město na Królewiec. Se standardizací názvu přišla polská státní komise. Kreml k tomu tehdy uvedl, že se jedná o šílenství.

Polská komise své rozhodnutí odůvodnila tím, že název Kaliningrad nemá jakékoli vazby na město či region a název označila za vymyšlený. Název je přitom odvozený od jména Michaila Kalinina, ruského komunistického revolucionáře a sovětského politika.

Stranou nezůstali ani Češi, i když z jejich strany šlo hlavně o satiru. Český název města zní Královec a řada lidí na sociálních sítích upozorňovala na jeho historické vazby na české prostředí a vyslovila se pro to, aby jej Česká republika anektovala kvůli výhodné poloze.

Knihy už pálí

K pálení knih, které zmiňoval litevský prezident, se uchylovali třeba němečtí nacisté ve 30. a 40. letech minulého století, a to kvůli údajnému obsahu „nepřátelské ideologie“.

Také ruští okupanti v dočasně okupovaných ukrajinských oblastech knihy pálí, a to od samého začátku jejich agresivní války na Ukrajině. Například list Ukrajinska pravda na začátku února 2023 napsal, že Rusové knihy pálili v Rověnce v Luhanské oblasti.

Rusové také vybombardovali ukrajinské nakladatelství v Charkově.

Rusové na ochranu Krymského mostu nasadili protiletadlový systém S-500 Prometheus

Válka na Ukrajině
Související témata:
Gitanas Nauseda

Výběr článků

Načítám