Článek
Nausėda uvedl, že přejmenování muzea je dalším ruským nepřijatelným pokusem o přepisování historie.
„Co bude následovat? Pálení knih?“ zeptal se řečnicky.
Litevský prezident připomněl, že Kaliningradská oblast se rozkládá na území bývalé Malé Litvy a že je potřeba kulturu Litevců, kteří v té době žili, zachovat.
What comes next? The burning of books?
— Gitanas Nausėda (@GitanasNauseda) January 8, 2025
Russia's decision to rename a museum dedicated to Kristijonas Donelaitis, a classic of Lithuanian literature, is yet another unacceptable attempt at rewriting history.
Even though the old inhabitants of Lithuania Minor, now part of the…
„Přestože staří obyvatelé Malé Litvy, která je nyní součástí takzvané Kaliningradské oblasti, již dávno nežijí, je třeba chránit poslední stopy tamní litevské kultury,“ konstatoval prezident v příspěvku na síti X.
„Ať se Rusko snaží sebevíc, Karaliaučius se nikdy nestane Kaliningradem!“ uzavřel.
To ospravedlňuje všechna opatření, zní z Kremlu
Na Nausėdu později zareagoval mluvčí Kremlu Peskov, který si postěžoval, že litevský prezident svým výrokem vlastně řekl, že si Litva nárokuje území Ruské federace. To je přitom ruská doména - Rusko si nárokuje území Ukrajiny, gruzínskou Jižní Osetii a Abcházii nebo také moldavské Podněstří.
Peskov dále připomněl, že Litva je pro Rusko nepřátelský stát. „Který je vůči nám nepřátelský a který, jak se ukazuje, má mimo jiné územní nároky. (…) To ospravedlňuje všechna současná a budoucí opatření k zajištění bezpečnosti našeho státu,“ uvedl bez dalších podrobností Peskov podle ruské vládní agentury TASS.
Území dnešní Kaliningradské oblasti bylo v pozdním středověku osídleno Prusy a Balty. Poté Němci (zejména západní část), Litevci (celá oblast) a Poláky (Kaliningrad a dnešní jižní pohraniční část). Do Malé Litvy oblast patřila až do 18. století.
Rusové ji získali v roce 1946, do té doby patřila Německu.
Poláci už Kaliningrad městu neříkají
Není to poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu, co se o Kaliningradské oblasti mluví. Začátkem května 2023 Polsko, které už mělo v historii Kaliningrad pod svojí kontrolou, přejmenovalo město na Królewiec. Se standardizací názvu přišla polská státní komise. Kreml k tomu tehdy uvedl, že se jedná o šílenství.
Polská komise své rozhodnutí odůvodnila tím, že název Kaliningrad nemá jakékoli vazby na město či region a název označila za vymyšlený. Název je přitom odvozený od jména Michaila Kalinina, ruského komunistického revolucionáře a sovětského politika.
Stranou nezůstali ani Češi, i když z jejich strany šlo hlavně o satiru. Český název města zní Královec a řada lidí na sociálních sítích upozorňovala na jeho historické vazby na české prostředí a vyslovila se pro to, aby jej Česká republika anektovala kvůli výhodné poloze.
Knihy už pálí
K pálení knih, které zmiňoval litevský prezident, se uchylovali třeba němečtí nacisté ve 30. a 40. letech minulého století, a to kvůli údajnému obsahu „nepřátelské ideologie“.
Také ruští okupanti v dočasně okupovaných ukrajinských oblastech knihy pálí, a to od samého začátku jejich agresivní války na Ukrajině. Například list Ukrajinska pravda na začátku února 2023 napsal, že Rusové knihy pálili v Rověnce v Luhanské oblasti.
Rusové také vybombardovali ukrajinské nakladatelství v Charkově.