Článek
„Chceme po osmdesáti letech opět zavést četníky do našeho prostoru. Vojáci v rámci služby a ve spolupráci s vojenskou policií mohou opětovně poskytnout hlídkovou službu v regionech a v oblastech, kde policie nemá dostatečné množství pořádkových hlídek, a tak zvýšit bezpečnost našich občanů,“ řekl Kaliňák v rozhovoru pro televizi TA3.
Podle ministra by pak policie mohla hlídkovat primárně ve městech a četníci by fungovali na venkově. „Chtěli bychom se vrátit ke starému principu, když četnický sbor nebo četníci fungovali v rurálních oblastech, což umožnilo policii stáhnout své hlídky primárně do měst a zvýšit tak bezpečnost,“ nastínil Kaliňák.
Denník N v této souvislosti upozornil, že používání slova četníci je ze strany Kaliňáka především marketing. „Ministerstvo obrany nepočítá s tím, že by reálně obnovilo četníky jako samostatní složku, která by měla vlastní jednotky, techniku, uniformy i hodnosti,“ uvedl list.
„Je to Zelenského sabotáž.“ Fico dál vyhrožuje Ukrajincům za ukončení tranzitu plynu
Kaliňákův nápad spočívá v tom, že profesionální vojáci by mohli ve volném čase pomáhat policistům, a to především tak, že by je doplňovali v běžných hlídkách. Vojáky by chtěl do této práce motivovat především penězi. Pokud by voják za rok absolvoval dvacet dvanáctihodinových služeb ve prospěch policie, dostal by příplatek 3000 eur (přes 75 tisíc korun).
„Pokud nestihne všech dvanáct služeb, bude mít nárok na poměrnou část. Pokud by odsloužil víc hodin, může se dostat nad tuto částku,“ uvedl Kaliňák.
Zatím to není na stole
Policejní prezidium k tématu uvedlo, že „zapojení vojáků do ochrany oblastí na venkově zatím není na stole“. „Jednání o spolupráci samozřejmě pokračují a o výsledné podobě součinnosti bude veřejnost informována,“ konstatovalo policejní prezidium.
Policie uvedla, že by upřednostnila pomoc ze strany armády při ochraně strategických objektů.
Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) loni v listopadu tvrdil, že na území východního Slovenska byly zaznamenány aktivity, které naznačovaly možnou přípravu teroristického útoku na kritickou infrastrukturu. V souvislosti s touto hrozbou byly zadrženy dvě osoby a kvůli hrozbě útoku zasedala bezpečnostní rada státu.
Československé četnictvo
Četnictvo v prvorepublikovém Československu bylo „vojensky organizovaným sborem“ k udržování pořádku a bezpečnosti. Jednalo se o orgán státní správy podléhající státním politickým úřadům a ministerstvu vnitra. Četnictvo bylo úzce spjato s armádou, přičemž komunikaci obou sborů zajišťoval přidělený důstojník vojska.
Služby četnictva mohla v trestních záležitostech využívat i justice. Ve jiných oblastech musela žádat o spolupráci prostřednictvím úřadů.
Všechny příkazy muselo četnictvo plnit ihned a bez průtahů. Bylo rovněž povinno zdržet se jakýchkoli komentářů a posuzování rozkazů.
Četnická velitelství sídlila v Praze, Brně, Bratislavě a Užhorodu. Pod ně spadala okresní velitelství a jim podřízené četnické stanice. Od roku 1928 začaly fungovat četnické pátrací stanice a ve 30. letech i četnické letecké hlídky.
Po skončení druhé světové války bylo četnictvo transformováno do Sboru národní bezpečnosti (SNB).