Článek
„Zapřisáhl se, že to udělá,“ cituje deník premiéra, jehož země je součástí osmičlenné koalice zemí NATO, která od března bombarduje Libyi. Itálie a Libye se do té doby těšily dobrým vzájemným vztahům a obchodní spolupráci především v energetice.
Poté co se Itálie zapojila do náletů na Libyi, Kaddáfí označil Berlusconiho „za zrádce, jehož zákeřnost nesnese s nikým jiným srovnání“.
V červnu Tripolis oficiálně oznámil, že přerušuje kontakty s Římem, přičemž poukázal na porušení smlouvy o neútočení podepsané před třemi lety.
Tisk: Júnise zastřelil islámský radikál
Na předměstí Benghází, centra odporu vůči Kaddáfímu, vypukly v noci na neděli boje mezi znepřátelenými povstaleckými skupinami. Potvrdil to v neděli opoziční ministr informací Mahmúd Šamám. Pětihodinové srážky si podle něho vyžádaly čtyři mrtvé a šest zraněných a hlavní síly vzbouřenců nakonec získaly kontrolu nad základnou brigády al-Nidaa na západním předměstí Benghází.
K ozbrojeným střetům došlo po čtvrtečním zabití velitele rebelů Abdula Fatáha Júnise.
Povstalecké bezpečnostní složky krátce před vraždou stáhly Júnise z frontové linie, aby ho mohly vyslýchat.
Podle listu Ašark al-Awsát zabil Júnise islámský radikál. „Byl členem islamistické skupiny, která bojuje spolu s povstalci proti Kaddáfímu,“ napsal deník s odvoláním na povstalecké zdroje. Podle nich ozbrojenec vtrhl do místnosti, kde Júnise vyslýchali, a zastřelil ho spolu se dvěma jeho spolupracovníky.
Júnis, exministr bezpečnosti v Kaddáfího vládě, přeběhl v únoru, krátce před vypuknutím povstání, na stranu rebelů. Objevila se však podezření, že jeho rodina udržuje i nadále vazby na režim v Tripolisu.