Článek
Jenom v Paříži bylo podle francouzských médií zadrženo 157 lidí, 104 z nich bylo vzato do vazby. Pět lidí bylo lehce zraněno.
Policie nasadila ve městě 8000 členů ozbrojených složek, zablokovala přístup ke státním institucím, jako je sídlo prezidenta nebo premiéra, ale Eiffelova věž a muzea uzavřená při protestech minulou sobotu jsou normálně v provozu. Kvůli předvánočním nákupům zůstávají otevřené také velké obchodní domy.
Hlavní demonstrace se konají na třídě Champs-Élysées, odkud jsou hlášeny ojedinělé střety, při nichž policie použila slzný plyn.
Protest dopoledne podpořilo i několik aktivistek. Oděly se do červených kápí s trikolórou, tělo si natřely stříbrnou barvou a postavily se proti policistům.
Dalšími shromaždišti jsou náměstí před budovou pařížské Opery a Haussmannův bulvár. Na přibližně 200 místech po celé Francii se konají také silniční blokády. Celkem se v zemi protestů účastní dle médií asi 20 tisíc lidí.
Někteří demonstranti se dali slyšet, že jsou nízkou účastí v Paříži (maximálně 3000 lidí) zklamáni. „Jestli to tak půjde dál, prezident Emmanuel Macron si večer otevře šampaňské a řekne: a je to, vítězím,” uvedl podle serveru France Info jeden z účastníků protestu.
Deník Le Figaro uvedl, že policie dosud zadržela 85 lidí a 46 z nich poslala do vazby, což je výrazně méně než před týdnem.
Účast slíbilo 10 tisíc lidí
Podle odhadů se v sobotu dopoledne ve francouzské metropoli nejprve sešlo zhruba tisíc členů hnutí. Demonstranti se chtěli vydat k sídlu prezidenta, Elysejskému paláci, ale policie přístup ke všem státním institucím zablokovala. Preventivně bylo uzavřeno 40 ze zhruba 300 stanic metra.
Dalším shromaždištěm demonstrantů se stalo v sobotním mrazivém dopoledni náměstí před budovou pařížské Opery, kam zatím přišlo několik desítek žlutých vest. Z několika míst Francie byly hlášeny též silniční blokády.
Členové hnutí už několik týdnů protestují proti vládním ekonomickým reformám. Demonstrace a silniční blokády byly původně namířeny proti plánovému růstu cen pohonných hmot, později ale přerostly v protesty proti hospodářské politice vlády obecně i proti Macronovi samému.
Šéf Elysejského paláce v pondělí slíbil hospodářská a sociální opatření, která by měla zmírnit dopad vládních hospodářských reforem na obyvatele a zamezit dalším demonstracím, které především v Paříži provázely násilnosti. Opozice ale ohlášené kroky označila za nedostatečné, podobně jako někteří zástupci hnutí žlutých vest.
V ulicích francouzských měst protestovalo minulou sobotu 136 000 lidí, tedy zhruba stejně jako týden předtím. Rozsáhlá vlna protestů je mnohými považována za největší od nepokojů v roce 1968.