Článek
Podle průzkumu agentury SANEP pro soukromou slovenskou televizi TA3 se 56,3 procenta respondentů domnívá, že k atentátu přispělo také organizování protivládních protestů, a 55,4 procenta dotázaných uvedlo, že k tomu přispěla mainstreamová média. Sociální sítě označilo za viníky 53,7 procenta respondentů, alternativní média viní 26,2 procenta dotázaných.
Agentura rovněž zjišťovala, zda nenávistné projevy na sociálních sítích přispívají k tlaku, který by mohl vyústit v podobný čin, jako byl atentát na předsedu vlády. Možnost určitě ano zvolilo 37,2 procenta lidí a odpověď spíše ano 26,9 procenta dotázaných. Opačný názor mělo necelých 25 procent respondentů.
Až 67,8 procenta lidí by přivítalo, pokud by stát postupoval razantněji proti projevům nesnášenlivosti a nenávisti na sociálních sítích. Razantnější postup státu odmítlo 24,6 procenta dotázaných.
Pořad Na tělo dostal na Markíze okamžitou stopku
Podle respondentů po atentátu nejlépe komunikovali s veřejností a přispěli nejvíc k uklidnění napjaté situace ve společnosti zvolený prezident Peter Pellegrini (22,3 %) a současná hlava státu Zuzana Čaputová (18,9 %).
Průzkum proběhl ve dnech 24. až 28. května 2024 na vzorci 2400 dotázaných. K atentátu na premiéra Fica došlo 15. května ve městě Handlová, kde se konalo výjezdní zasedání slovenské vlády. Jednasedmdesátiletý Juraj Cintula vystřelil na předsedu vlády z pistole ČZ 75, kterou držel legálně už od roku 1992. Pachatel byl okamžitě zadržen.
Fico byl letecky převezen do banskobystrické nemocnice a zdejší lékaři mu při pětihodinové operaci zachránili život. Nemocnice vydala ve středu na Facebooku zprávu, že léčba premiéra probíhá i nadále podle očekávání a pacientův stav je uspokojivý.