Článek
Jedním z důvodů tlaků na Juckerův odchod je podle britského listu i jeho „škodolibá radost“ z výsledku britského plebiscitu, ale i jeho snaha využít brexitu k prohloubení evropské integrace.
„Juncker zas a znovu jednal proti společnému zájmu a jeho reakce na britské referendum byla velmi škodlivá,“ řekl Sunday Times zdroj z německé vlády a dodal, že kancléřka začala Lucemburčana považovat za „součást problému“.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
V případě reakce na brexit prý Merkelovou navíc rozhněvalo posměváčkovství, které předseda Evropské komise po britském referendu projevil.
Důvěru navíc ztratil i v některých zemích východní části Evropské unie včetně Česka, poznamenávají dále Sunday Times. Evropské politiky popudily mimo jiné výroky o možné nezávislosti Skotska a Severního Irska nebo návrh, aby se na vystoupení Británie zareagovalo rozšířením eura do celé sedmadvacítky.
Zřejmě nejostřeji reagoval český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že je Juncker „negativním symbolem“ evropského federalismu a měl by rezignovat. [celá zpráva]
Související témata:
Podobně reagovali i polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski či estonský prezident Toomas Hendrik Ilves. Ten označil chování předsedy EK za otřesné.