Článek
„Německo, nemáte co do činění s demokracií. Vaše současné praktiky se neliší od praktik nacistů v minulosti,“ prohlásil Erdogan podle agentury AP.
V Německu žijí asi tři milióny Turků a zhruba polovina z nich se může zúčastnit dubnového tureckého referenda o posílení Erdoganových pravomocí. Turečtí politici usilují o jejich hlasy. Rozhodnutí německých úřadů ohledně vystoupení ministrů proto turecký prezident nesl se značnou nelibostí.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
„Myslel jsem, že Německo zanechalo nacistických praktik před dlouhou dobou. Ale zdá se, že stále platí. Pokud věříte v demokracii, můj ministr by se měl sejít s vaším a měl by mít možnost veřejně vystoupit,“ citoval Erdogana turecký deník Hurryiet Daily News.
V Německu minulý týden zrušili mítinky tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga v Gaggenau na jihozápadě země a jeho kolegy Zeybekciho v Kolíně a v nedalekém Frechenu.
Vedení zhruba třicetitisícového Gaggenau na jihozápadě Německa rozhodnutí zrušit akci odůvodnilo přílišným zájmem lidí o účast a obavou o jejich bezpečnost. Bozdag to označil za nepřijatelné a zrušil setkání s německým ministrem spravedlnosti Heiko Maasem. [celá zpráva]
Nihat Zeybekci nakonec v Německu vystoupil v neděli — i když jen na soukromém shromáždění v hotelu v Kolíně nad Rýnem. Erdoganova ostrá slova se snažil mírnit. „Turci žijící v Německu zůstávají v zemi, která je našim přítelem,“ uvedl Zeybekci podle serveru Spiegel Online.
„Despota z Bosporu”
Rozmíšku mezi Ankarou a Berlínem Zeybekci nezažehnal. „Člověk se nemůže ani vyjadřovat k takovým výrokům. Jsou neospravedlnitelné. Srovnávání s nacisty vždy vede k jedinému — k bagatelizování těchto (nacistických) zločinů,” řekla podle CNN v pondělí na adresu Erdoganových výroků spolková kancléřka Angela Merkelová.
Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas slova tureckého prezidenta označil za absurdní a ostudná.
„To je neslýchaně nemístná poznámka despoty z Bosporu,” řekl pak generální tajemník Křesťanskosociální unie (CSU) Andreas Scheuer listu Passauer Neuen Presse.
Všichni členové turecké vlády jsou nevítaní
Kritiku si Erdogan vysloužil také v Rakousku a Nizozemsku. Rakouský kancléř Christian Kern prohlásil, že Turecko nepatří do sjednocené Evropy.
„Nejenže bychom měli dočasně pozastavit přístupové rozhovory s Tureckem, měli bychom je ukončit. Nemůžeme pokračovat ve vyjednávání o členství se zemí, která se po celá léta během vyjednávání distancuje od demokratických standardů a principů právního státu,“ prohlásil Kern.
Přidal se i nizozemský nacionalista, předseda Strany pro svobodu Geert Wilders, který označil Erdogana za islamo-fašistu. „Všichni členové turecké vlády jsou nevítaní,“ řekl.