Článek
Návrh unijní exekutivy budou ještě muset na svém prosincovém summitu jednomyslně schválit prezidenti a premiéři všech zemí EU.
Я рада, що змогла приїхати до Києва.
— Věra Jourová (@VeraJourova) November 27, 2023
With our Ukrainian friends, I will discuss their initiatives in view of #enlargement, especially on anti-corruption.
We will support 🇺🇦 for as much as it takes, for as long as it takes. pic.twitter.com/FkLR6xCAlY
„Jsem ráda, že jsem mohla přijet do Kyjeva,“ napsala Jourová ukrajinsky na sociální síti X. Anglicky následně dodala, že s Ukrajinci bude diskutovat právě o veškerých iniciativách souvisejících s budoucím rozšířením EU. „Budeme je podporovat, jak dlouho to bude potřeba,“ doplnila.
Evropská komise doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou
EU udělila Ukrajině postavení kandidátské země čtyři měsíce po ruské invazi. Pro zahájení přístupových jednání EU stanovila sedm podmínek, mezi nimiž je reforma soudnictví či omezení korupce. Ty zatím Kyjev všechny nesplnil, musí tedy i nadále pokračovat v reformách, vyplynulo z nedávno zveřejněné hodnotící zprávy. Další hodnocení reforem by mělo přijít v březnu 2024.
„Navzdory rozsáhlé invazi Ruska v únoru 2022 a ruské brutální útočné válce pokračovala Ukrajina v pokroku v oblasti demokratických reforem a reforem právního státu. Udělení statusu kandidáta na členství Ukrajiny v EU v červnu 2022 dále urychlilo reformní úsilí,“ napsala ve své zprávě EK.