Článek
Tři vyslanci, šéf agendy Dolní sněmovny Jacob Rees-Mogg, šéfka Sněmovny lordů baronka Evansová a Mark Spencer z poradního sboru královny zamířili v ranních hodinách do skotského Balmoralu, kde tráví Alžběta II. dovolenou. Tam ji chtěli slavnostně požádat o souhlas s nucenou přestávkou sněmovny.
Trojice cestovala odděleně, protože kdyby je spatřili pohromadě, bylo by zřejmé, že letí za královnou. Rees-Mogg nastoupil na letišti Heathrow v 8.45 místního času do letadla do Aberdeenu. Ve vzduchu byl ale jen 15 minut, když nejmenovaný zdroj z vlády vyzradil důvod jejich mise.
K velké ostudě Downing Streetu pak Johnson musel narychlo telefonátem vyrušit královnu kolem deváté ráno, aby se o záměru vlády dozvěděla dříve než veřejnost i většina členů kabinetu. Hovořil s ní 25 minut. Původně se přitom plánovalo ohlášení radikálního vládního kroku až na odpoledne poté, co trojlístek vyslanců vše s panovnicí probere.
Odpor sílí
Ve středu večer pak probíhalo podle listu The Daily Telegraph rozhořčené pátrání po osobě, která informaci vynesla. Přitom vyšlo najevo, že odpůrci brexitu se budili telefonáty už ve dvě ráno ve středu s tím, že se něco chystá. Zdroj ze Skotské národní strany pak tvrdil, že únik informací přišel přímo ze sídla premiéra.
Petice proti vyhlášení parlamentní přestávky získala v krátkém čase 1,3 milionu podpisů. Pouhých sto tisíc podpisů přitom stačí k tomu, aby se peticí musel parlament zabývat. Podle bleskového průzkumu premiérův krok považuje za přijatelný 27 procent respondentů, 47 procent jej jasně odmítá a 26 procent nemá názor.
U opozice vyvolal premiérův krok rozhořčení, dva labourističtí poslanci dokonce vyzvali k okupování parlamentu a znělo i volání po zrušení monarchie. Barry Gardiner, zástupce labouristů v Dolní sněmovně, ve čtvrtek řekl, že jeho strana se navzdory časovému tlaku pokusí přijmout legislativu, která by zabránila brexitu bez dohody.
Z Evropské unie ve čtvrtek zazněly hlasy vstřícné a smířlivé. Brusel doufá, že Johnson si odstavením parlamentu uvolní ruce k práci na nové smlouvě s EU. Jeho nestandardní krok tudíž považují za nakročení k upravené dohodě.
Den po překvapivém Johnsonově tahu rezignovala šéfka skotských konzervativců Ruth Davidsonová, která v roce 2016 hlasovala proti brexitu. Oznámila, že už nedokáže sladit výkon funkce s rodinným životem.
„Pokoušela jsem se za ta léta být dobrou vůdkyní, ale ukázalo se, že jsem zanedbala roli dcery, sestry, partnerky a přítelkyně,“ napsala 40letá Davidsonová, které se loni v říjnu narodil syn. Vychovává ho s partnerkou Jen Wilsonovou. Načasování rezignace ale podle analytiků ukazuje spíše na politické důvody odchodu.