Článek
Spojenečtí radaroví operátoři podle webu listu The Kyiv Post zachytili neidentifikovaný a nedeklarovaný let nad Baltským mořem v pondělí ráno. Stroj zjevně letěl z Kaliningradu nad ruskou pevninu. Řídící operátoři v Centru kombinovaných leteckých operací NATO (CAOC) v německém Uedemu poslali do vzduchu švédský víceúčelový stíhací letoun JAS-39 Gripen a dva belgické stíhací letouny F-16M z letecké základny Šiauliai v Litvě.
Akce vyústila ve vizuální identifikaci ruského vojenského dopravního letadla Tupolev Tu-134, v kódu NATO Crusty.
Jen o pár hodin později musel jeden ze švédských gripenů znovu do vzduchu. To když CAOC upozornilo základnu rychlé reakce v lotyšském Liervarde na další „tajemný“ let nad Baltem. Tentokrát se ke gripenu přidal německý eurofighter a společně si „prohlédli“ ruský vojenský transportní letoun Antonov An-26 v kódu NATO Cash.
Velitelství spojeneckého letectva NATO popsalo misi jako „působivou ukázku hluboké integrace, které švédské letectvo dosáhlo se silami NATO v rámci misí nad Baltským mořem“.
Francouzské Mirage 2000-5 zasahovaly nad Baltem proti suchojům
Moskva podle ruského ministerstva obrany „uplatnila své právo provádět pravidelné lety“ nad Baltem také v úterý. Tehdy poslala na „přetlačovanou“ do vzduchu bombardéry a stíhačky dálkového letectva. Šlo o Tu-22M3, stíhačky MiG-31 a Suchoj Su-30CM a Su-35C, přičemž migy byly vyzbrojeny hypersonickými balistickými raketami Kinžal. Vzlétli k nim opět Švédové s gripeny a Němci s eurofightery.
Podobné akce probíhají v posledních dnech a týdnech také nad Černým mořem. Tam se s Rusy „potkávají“ většinou letouny Eurofighter Typhoon britského královského letectva a francouzské stroje Rafale a Mirage. Nad Baltem se francouzské a britské letouny v posledních dnech vyskytují méně často.