Článek
(od našeho zvláštního zpravodaje)
Pro francouzskou reprezentaci muselo jít o velmi neobvyklou kulisu domácího utkání. Stadion Stade de France s více než osmdesátitisícovou kapacitou prakticky zel prázdnotou. Policie očekávala návštěvnost kolem dvaceti tisíc lidí, ale nakonec jich podle po zápase zveřejněných čísel přišlo jen 16 600. To je historicky nejnižší návštěvnost zápasu domácí reprezentace od otevření Stade de France.
Mezi diváky však byla i francouzská politická smetánka. Na stadion dorazili například francouzský prezident Emmanuel Macron, premiér Michel Barnier či bývalá hlava státu Nicolas Sarkozy. Francouzská vláda a fotbalová federace utkání pojaly jako ukázku toho, že se nenechají zastrašit nenávistí.
Na utkání v Paříži se upínala zvýšená pozornost kvůli událostem z Amsterdamu, které se odehrály o týden dříve. Po zápase domácího Ajaxu s Maccabi Tel Aviv v Evropské lize tam totiž násilníci přepadávali fanoušky izraelského klubu. Tamní policie událost popsala jako „hon na Židy“. V Paříži, kde žije nejvyšší koncentrace Židů a muslimů v Evropě, se proto očekávala též vyhrocená situace.
Aktivní hon na Židy. Policie popsala násilí v Amsterdamu
Kvůli zápasu byly proto zmobilizovány 4000 policistů a přibližně 1500 členů dalších pohotovostních služeb. Jinak převážně prázdné ulice kolem stadionu tak plnily karavany policejních a četnických dodávek.
Policie také na stadion a z něj v autobusech eskortovala jak 150 Izraelců, kteří do Paříže dorazili navzdory varování izraelské Národní bezpečnostní rady, tak přibližně 600 členů francouzské židovské obce. Izraelci seděli osamoceni ve vyhraněném sektoru hostí, zatímco druhá a větší skupina s izraelskými vlajkami seděla na protější straně stadionu.
Právě tam došlo i ke zmíněné potyčce. Policejní náčelník Nuñez ráno po utkání uvedl, že jeden podezřelý byl zadržen hned na místě a druhý po přezkoumání videozáznamů po skončení zápasu. Podle zveřejněných vyjádření očitých svědků měli nejprve příznivci Francie své protějšky s izraelskými vlajkami provokovat, izraelští fanoušci se na ně následně pokusili zaútočit. Ke které skupině dvojice zadržených patří, policejní náčelník neuvedl.
Ještě před zápasem fanoušci Francie vybučeli a vypískali izraelskou hymnu, ale během utkání pak už byla situace v publiku převážně poklidná. Občas si mohl člověk všimnout vzájemného pokřikování malých hloučků fanoušků v opačných barvách, ale viditelné riziko další fyzické konfrontace nenastalo.
Druhý poločas se pak v publiku nesl v duchu odhalování vlajek. Šlo o vlajky izraelské, provokativně odhalované pár jedinci dosud sedícími mezi davem příznivců domácího týmu, i o vlajky palestinské. Ty domácí fanoušci většinou odměňovali potleskem a občasným skandováním „viva Palestina“, záhy si však pro vlajky pořadatelská služba došla a následně vyvedla i jejich držitele.
Demonstranti se pokusili dostat na stadion
Jako bezpečnostní riziko byla už před zápasem vyhodnocena demonstrace, jež zápas provázela a konala se asi dva kilometry jižně od stadionu u zastávky metra Place du Front Populaire. Podle Nuñeze se jí nakonec zúčastnilo asi 1400 lidí. O den dříve se ve městě konal několikatisícový propalestinský pochod, proti kterému zakročila policie, ale v případě čtvrteční demonstrace to potřebné nebylo.
Přibližně padesát až sto účastníků demonstrace se pokusilo dostat v průběhu zápasu na stadion, ale vzhledem k policejním kordonům se jim to nepodařilo. „Policie včera prokázala, že bezpečnostní podmínky byly dokonale splněny,“ zhodnotil Nuñez.
Nezopakovala se ani předehra, kterou mělo utkání v Amsterdamu. Tam bylo hlášeno několik násilných incidentů ze strany ultras izraelského celku Maccabi Tel Aviv. Ty zahrnovaly napadení taxikáře, strhávání a pálení palestinských vlajek či skandování „Smrt Arabům!“. V Paříži žádné podobné incidenty ze strany příznivců izraelské reprezentace hlášeny nebyly.