Článek
O krachu ve vyjednávání ze strany NEOS se hovořilo už 20. prosince. Jádrem sváru byla otázka zavádění nových daní. Meinlová-Reisingerová tvrdí, že její strana chtěla prosadit reformy, které jsou pro Rakousko nezbytné vzhledem k tomu, že se nachází v ekonomické krizi. „O tom jsme jednali od prvního dne. Nebyl to snadný proces,“ řekla. V posledních dnech se ale podle ní ukázalo, že není možné dosáhnout průlomu v zásadních otázkách.
Vyjednavači se nedokázali dohodnout na ústředních otázkách rozpočtu a investic. „V posledních několika dnech bohužel nedošlo k žádnému pokroku, ale ve skutečnosti byly učiněny kroky zpět,“ uvedla Meinlová-Reisingerová.
Co se bude dít dál, je velká neznámá. Je možné, že se lidovci pokusí vytvořit koalici se sociálními demokraty (SPÖ) nebo budou usilovat, pravděpodobně bez svého šéfa Karla Nehammera, o jednání s FPÖ. Pak by se mohl splnit sen lídra FPÖ Herberta Kickla stát se kancléřem, píšou rakouská média.
Prezident Van der Bellen pověřil v říjnu sestavením vlády šéfa lidovců Karla Nehammera navzdory tomu, že tradičně kabinet vytváří vítěz voleb, kterým se loni poprvé stali pravicově populističtí Svobodní (FPÖ). Van der Bellen svůj krok zdůvodnil tím, že Svobodní nenašli žádného koaličního partnera ochotného nechat lídra FPÖ Herberta Kickla usednout do kancléřského křesla.
Zářijové volby FPÖ vyhrála se ziskem 28,8 procenta hlasů, následovaná lidovci s 26,3 procenta a sociálními demokraty s 21,1 procenta. Do parlamentu se dostal ještě NEOS s 9,1 procenta a Zelení s 8,2 procenta.