Článek
Organizace NVOG uvedla, že některé kliniky záměrně použily dávky spermatu více než 25krát, vyměnily sperma bez potřebných papírů nebo vědomí dárců a umožnily stejným dárcům darovat sperma na více klinikách. „Počet takzvaných ‚masových dárců‘ by měl být nulový,“ řekla gynekoložka Marieke Schoonenbergová v televizním pořadu Nieuwsuur. „Jménem celého oboru se chceme omluvit. Nedělali jsme věci tak, jak by se dělat měly,“ dodala.
Zákon, jehož cílem je snížit riziko nedobrovolného incestu a vzniku náhodných příbuzenských svazků, měl v Nizozemsku od roku 1992 zakazovat dárcům zplodit více než 25 dětí, ale ukázalo se, že je obtížné ho prosadit kvůli přísným zákonům o ochraně osobních údajů, píše web deníku The Guardian.
V roce 2018 byl limit snížen na 12, ale prostředky k jeho vynucení – národní registr dárců a matek s kódovým systémem, který zajišťuje, že sperma od stejného dárce nelze použít ve více než 12 početích – vstoupil v platnost zpětně až v dubnu.
„Výsledkem je, že nyní poprvé známe přesný počet dětí na jednoho dárce,“ řekla Schoonenbergová. Od roku 2004, kdy bylo právo dárců na anonymitu zrušeno, data ukázala, že v Nizozemsku bylo nejméně 85 „masových dárců“ (definovaných jako nejméně 25 početí).
Většina z nich byla biologickými otci 26 až 40 dětí, řekla Schoonenbergová, i když několik z nich mělo mezi 50 a 75 lety. Mezi nimi bylo nejméně 10 lékařů zabývajících se plodností, včetně Jana Karbaata, který na své klinice nelegálně zplodil nejméně 81 dětí.
Nejplodnějším dárcem byl Jonathan Jacob Meijer, o němž je známo, že zplodil nejméně 550 dětí po celém světě. Více než 100 Meijerových dětí bylo počato na holandských klinikách.
Ties van der Meer z nadace Stichting Donorkind, která pomáhá dětem vystopovat jejich dárcovské otce, řekl, že zjištění jsou „medicínskou katastrofou“. Údaje znamenají, že v Nizozemsku je pravděpodobně nejméně 3000 dětí s 25 nebo více nevlastními bratry a sestrami, řekl.
V malé, hustě obydlené zemi, jako je Nizozemsko, se dotyčné děti s přibývajícím věkem pravděpodobně setkají s praktičtějšími problémy, řekl. „Jakmile začnou s někým chodit, budou muset udělat testy DNA, aby se ujistili, že nechodí s blízkým příbuzným,“ řekl van der Meer.