Článek
Spis, který agentovi i s fotografií založila polská kontrarozvědka, uvádí, že 46letý James Albert Bond původem z hrabství Devon nastoupil 18. února 1964 jako archivář u vojenského atašé britské ambasády, ve skutečnosti měl za úkol získávat informace o vojenských zařízeních zemí tehdejšího východního bloku.
Kartotéka potvrzuje, že stejně jako agentu 007 se mu líbily krásné ženy, avšak při rozhovorech s nimi, ale i s dalšími Poláky, zachovával ostražitost.
V USA zadrželi bývalého agenta CIA kvůli špionáži pro Čínu
Ti, kteří sledovali každý jeho krok, do záznamů napsali, že „v říjnu a listopadu 1964 vycestoval do Bialostockého a Olsztynského vojvodství, kde se nacházely objekty polské armády“. To, zda o nich něco zjistil, zápisy nesdělují. Nechybí v nich však, že po necelém roce misi v Polsku ukončil.
Ačkoli informace o zjištění IPN převzala média po celém světě, britský list The Times nevyjímaje, agent James Albert Bond si ve skutečném světě ani zdaleka nepočínal tak oslnivě jako filmový jmenovec.
Protože se dá předpokládat, že jméno britského vyzvědače vyslaného do Polska nebylo pravé, vzhledem k úspěchu první filmové bondovky Dr. No a dalších bylo „provařené“.
Kaczyński chystá vládní comeback. Do kabinetu se má vrátit jako vicepremiér
„Je až nepochopitelné, proč mu ho nadřízení dali. Možná tak chtěli odvrátit pozornost od jiného svého agenta či jiné operace, kterou tehdy v Polsku prováděli. Nebo si z nás vystřelili?“ napsal portal Onet.pl.