Článek
Ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, k němuž došlo 1. ledna po završení pětileté smlouvy mezi ukrajinským Naftohazem a ruským Gazpromem, označil Fico za sabotáž. Ukrajina přitom fakt, že novou smlouvu s Gazpromem uzavírat nebude, oznamovala už dlouho a většina zemí včetně ČR si zajistila jiné dodávky plynu.
„Prezident Zelenskyj svým jednostranným rozhodnutím zastavit tranzit plynu přes Ukrajinu směrem na Slovensko a k dalším evropským partnerům obere Slovensko ročně o téměř 500 milionů eur (12,6 miliardy Kč), které bychom získali na tranzitních poplatcích,“ uvedl Fico ve videu zveřejněném na facebooku.
Ruská federace nebude podle Fica tímto krokem poškozena vůbec. „Z rozhodnutí prezidenta Zelenského budou profitovat pouze Spojené státy zvýšeným dovozem plynu do Evropy,“ dodal slovenský premiér. Podle předsedy vlády nejde vůbec o plyn pro domácí potřebu Slovenska, který je podle Fica zajištěn.
Adekvátní reakce na sabotáž
Fico avizoval, že jeho vláda chce „adekvátně reagovat na Zelenského sabotáž“. „Za Směr oznamuji, že jsme připraveni jednat a domluvit se v koalici na zastavení dodávek elektrické energie a na výrazném snížení podpory pro občany Ukrajiny, kteří jsou na území Slovenské republiky,“ avizoval předseda slovenské vlády.
„Alternativou pro suverénní Slovensko je buď obnovení tranzitu, nebo hledání kompenzačních mechanismů, které nahradí výpadky veřejných financí ve výši téměř 500 milionů eur,“ dodal Fico.
Šéf ukrajinského Centra pro energetický výzkum Oleksandr Charčenko označil Ficovy výhrůžky za směšné. V rozhovoru pro německý Der Spiegel uvedl, že země elektřinu ze Slovenska snadno nahradí tou z Polska nebo Rumunska a Slovensko jen přijde o další příjmy.
„Ficovy výhrůžky jsou pro mě k smíchu. Takovým krokem by Slovensko poškodilo jen sebe, protože by přišlo o příjmy z exportu elektřiny na Ukrajinu. K tomu je Slovensko jako člen EU vázáno unijními pravidly a dohodami, nemůže tak smlouvy jednoduše porušovat,“ řekl Charčenko.