Článek
„Mám dojem, že některá vyjádření prezidenta Zelenského nejsou hodna politika, který Polsku za mnohé vděčí. Darovaná technika, o občany postaráno, Polsko jako velký přítel Ukrajiny jí slouží jako dopravní uzel,“ vypočítal polský místopředseda vlády v Rádiu Z. „Myslel jsem, že v takové situaci se spíše říká děkuji a dál neobtěžujete,“ přitvrdil.
„Zelenskyj ale chce, aby Polsko střílelo rakety nad Ukrajinou, což znamená, že vlastně chce, aby Polsko vstoupilo do války a bylo tak ve válce s Ruskem. S něčím takovým nesouhlasím,“ uvedl Gawkowski.
Vicepremiér má také podle rádia dojem, že Ukrajina a prezident Ukrajiny zapomněli, jak se Poláci chovali a „jak moc jsme od roku 2022 (začátek ruské invaze na Ukrajinu - pozn. red.) pomohli“. Podle Gawkowského si Zelenskyj neuvědomil, jak by vypadala situace na Ukrajině nebýt „polských otevřených srdcí“.
Polsko: Už jsme dali Kyjevu, co jsme mohli
Od Ukrajiny a „především od jejího prezidenta“ polský vicepremiér očekává, že si bude vážit toho, že „má přítele, který v těžkých chvílích pomohl“, a nebude ho kritizovat, když „chce ještě víc“.
Gawkowski se v rozhovoru vyjadřoval ke steskům prezidenta Zelenského na téma pomalé a nedostatečné dodávky západních zbraní a munice. Směrem k Polsku pak připomněl ukrajinský požadavek, aby polská protivzdušná obrana sestřelovala ruské rakety letící polským směrem ještě nad ukrajinským územím. Zelenskyj tento „nápad“ prezentoval už po červencovém podpisu ukrajinsko-polské dohody o bezpečnostní spolupráci.
Varšavu také popudily srpnové stížnosti Zelenského, že „polská pomoc slábne“. „Už jsme darovali všechno, co jsme mohli,“ kontroval tehdy polský ministr obrany a místopředseda vlády Władysław Kosiniak-Kamysz.
„Kde začíná a končí právo na sebeobranu“
Příští týden se bude konat ministerská schůzka NATO, na níž se bude diskutovat o možnosti zachycení ruských raket nad ukrajinským územím. Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski se o tom podle ČTK zmínil v pořadu TVN24 .
„Je to věc koordinace a diskuse mezi našimi spojenci. Máme nového generálního tajemníka NATO. Příští týden se bude konat další ministerská schůzka NATO a tato otázka by mohla být na programu jednání,“ řekl Sikorski.
Vysvětlil, že debata o zachycení ruských raket nad Ukrajinou souvisí s otázkami, „kde začíná a končí právo na sebeobranu“.
„Máme právo zachytit takovou raketu až poté, co se ocitne nad naším územím? V takovém případě o tom není pochyb, ale pak bychom mohli být svědky incidentů, jako byl ten v Przewodowě, kde trosky rakety způsobily škody, zranily nebo zabily civilisty,“ prohlásil Sikorski.