Článek
Saharský písek letos do Řecka poprvé dorazil už na konci března. „Je to jeden z největších případů koncentrace prachu a písku ze Sahary od března 2018, kdy pískové mraky napadly zejména ostrov Kréta,“ uvedl Kostas Lagouvardos, ředitel výzkumu počasí na observatoři v Aténách. Výhled z meteorologické stanice Lagouvardos přirovnal k výhledům na Marsu.
Aténské úřady vydaly varování před zdravotními riziky, lidem s respiračními potížemi doporučili omezit pobyt venku na minimum. Podle předpovědi meteorologů se má vyjasnit ve středu.
Sahara ročně uvolňuje 60 až 200 milionů tun minerálního prachu. Zatímco největší částice se rychle vrátí na zem, nejmenší mohou urazit tisíce kilometrů a potenciálně zasáhnout celou Evropu. Nejde tak o neobvyklý jev, informovalo BBC.
Písek ze Sahary dorazil na konci března i k nám. Meteorologové vyhlásili v několika krajích smogovou situaci.
Do atmosféry se písek dostává procesem zvaným deflace. „Je to jev, při kterém vítr zvedá a odnáší jemné částice písku z povrchu pouště – většinou ze Sahary, ale často i z jiných světových pouští, a je obzvláště běžný v suchých oblastech,“ uvádí na svých stránkách Česká geologická služba.