Článek
Laserová zbraň má být umístěna na dronu a může sestřelovat nepřátelské cíle, zejména letecké, na vzdálenost až dva kilometry, uvedl Sucharevskyj.
„Ukrajina je, jestli se nemýlím, pátou zemí, která může oznámit, že má laserové zbraně,“ uvedl podle agentury Unian Sucharevskyj, který má v rámci své funkce na starosti bezpilotní prostředky všeho druhu.
„Jsme už velmi blízko k posílení a rozšíření našich laserových schopností,“ řekl podle agentury Interfax-Ukrajina v projevu k účastníkům konference „Evropský obranný průmysl: perspektivy spolupráce s ukrajinským obranným průmyslem“, pořádané analytickým centrem We Build Ukraine.
Uvedl, že ukrajinští vývojáři v rámci projektu „Trojzubec“ pracují na systému, který bude tvořit jeden „mateřský“ dron vybavený laserem a dva FPV drony. Systém FPV (First Person View) znamená, že operátor vidí to, co dron. Toho lze dosáhnout živým streamováním z kamery namontované na čele dronu. Obraz se pak přenáší prostřednictvím rádiových vln (obvykle o frekvenci 2,4 GHz nebo 5,8 GHz) do brýlí, které má operátor na sobě.
Britové, kteří na vývoji laserové zbraně pracují podstatně déle, minulý týden oznámili, že na střelnici Radnor ve středním Walesu poprvé úspěšně použili laser namontovaný na obrněném vozidle. Přesnost navádění přitom zajišťovaly pokročilé senzory a sledovací systémy, uvedla britská armáda. „(Laser) úspěšně zničil bezpilotní letoun,“ oznámilo britské ministerstvo obrany.
Britský DragonFire (česky dračí oheň) má za úkol likvidovat cíle na souši, ve vzduchu i na moři smrtícím zábleskem o výkonu 50 kilowattů. Běžné lasery, které v továrnách řežou kovové materiály, jsou desetkrát slabší.
Jednou z hlavních výhod využití laserových zbraní je, že může omezit závislost na drahé munici. Zatímco jedna střela Sea Viper, které běžně používají britské torpédoborce, stojí zhruba milion liber (30,1 milionu korun), jeden desetisekundový laserový „výstřel“ stojí kolem deseti liber (301 korun). Díky vysoké přesnosti laserové zbraně také minimalizují riziko vedlejších ztrát.
Projekt Star Wars: Jižní Korea nasadí proti KLDR laserové zbraně
Na laserových zbraních pracují také Spojené státy, které podle magazínu Forbes začátkem května oznámily, že se americké armádě podařilo v bojových podmínkách sestřelit laserem dron. Pentagon chtěl proměnit lasery ve zbraně, jakmile byla tato technologie vynalezena.
„Zdálo se, že laser je přesně to, co armáda hledala. V roce 1962, pouhé dva roky po první laboratorní demonstraci laseru, už měl Pentagon projekt Defender, jehož cílem bylo vyvinout zbraň schopnou sestřelovat sovětské rakety,“ připomněl Forbes. Laserové zbraně podle magazínu údajně zkouší také Čína. Rusové se jejich použitím chlubili v prvním roce války na Ukrajině, nezveřejnili ale žádné věrohodné důkazy.