Článek
„Po synchronizaci baltské energetické soustavy s kontinentální Evropou bude oblast Kaliningradu fungovat v ostrovním režimu,“ uvedl litevský provozovatel sítě Litgrid, který na změně pracuje spolu se svými pobaltskými protějšky.
Pobaltí dne 8. února „vypne všechna elektrická spojení s Ruskem a Běloruskem… a tyto tratě budou demontovány,“ řekl webu Euractiv mluvčí Litgridu.
Plány odstřižení Pobaltí od ruské sítě nejsou nové. Rozpohybovala je už před více než deseti lety protiprávní ruská anexe ukrajinského Krymského poloostrova. Od roku 2018 pobaltské státy na přípravu vynaložily 1,6 miliardy euro (40,2 miliardy korun), uvádí agentura Reuters.
Loď, která přerušila podmořský kabel mezi Švédskem a Lotyšskem, se vychýlila z kurzu a má poškozenou kotvu
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/kObgaqJNMnKEQFVOCLRIAY/37d3/lotyssko-svedsko-lod-kabel.jpeg?fl=cro,0,0,1920,1080%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
První výrazný krok na této cestě podnikly pobaltské republiky poté, co Rusko před třemi lety zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu. Tehdy přestaly kupovat ruský elektrický proud.
„Oddělení se od Ruska nás nečiní zranitelnými. Naopak nás činí bezpečnějšími,“ řekl litevský ministr energetiky Žygimantas Vaičiūnas.
Pro ruskou exklávu Kaliningrad znamená rozhodnutí pobaltských republik o odstřižení se od dosavadní přenosové elektrické sítě zemí Společenství nezávislých států, že si bude muset vystačit s vlastními zdroji.
Energetické ostrovy – sítě bez vnějšího připojení – jsou v Evropě vzácné. Jejich provoz je náročnější, protože se nemohou spoléhat na přeshraniční toky, které by vyvažovaly kolísání nabídky a poptávky po energii.
„Rusko tento přechod nepřivítalo,“ řekla Susanne Niesová, energetická expertka z Helmholtzova centra v Berlíně. Poznamenala také, že Moskva „použila různé taktiky“, aby narušila rozvodový proces, od kybernetických útoků až po dezinformační kampaně o rostoucích účtech za energie.
Kaliningradská oblast je litevské historické území, prohlásil tamní prezident. Kreml zuří
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/kQOIvbF2D1C1XuFxmCBVvp7/db41/nauseda-litva.jpeg?fl=cro,0,93,1800,1012%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Chystalo se i Rusko
V Kaliningradu tuto možnost očekávali, řešila se více než deset let. Rusko kvůli tomu muselo na přípravy vynaložit sto miliard rublů (25 miliard korun). Ostrovní testy prováděné od roku 2019 se ukázaly jako úspěšné, potvrdil Litgrid.
Exkláva tak ohrožená není, uvedla Niesová s odkazem na tamní čtyři elektrárny. „Jedna je uhelná a tři plynové,“ řekla.
Dodávky plynu pro elektrárny jsou zajištěny třemi způsoby: plovoucím terminálem LNG, plynovodem do Běloruska a rozšířeným zásobníkem plynu o objemu 0,8 miliardy metrů krychlových. „Zdroje zajišťují potřebné dodávky plynu pro výrobu energie,“ vysvětlila Niesová.
Přesto Pobaltí připravuje na odvetný tlak. Někteří experti varují, že Rusko může současnou situaci využít k další eskalaci. „V reakci na nedávné incidenty Litva a Polsko zvýšily ochranu (přeshraničního elektrického kabelu) LitPol Link,“ řekl Maciej Jakubik, koordinátor evropského programu v polském think-tanku Forum Energii. „Všechny země také zvýšily ochranu v oblasti kybernetické bezpečnosti,“ dodal.
Celé Pobaltí mohutně zbrojí, na obranu bude dávat až šest procent HDP
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/kObgaqJNMnVbj2ViCLV7Qj/59e8/estonsko-vojak.jpeg?fl=cro,0,35,1800,1012%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)