Článek
Agentura ANSA v úterý také informovala o případech vyčerpaných zdravotníků, kteří čekají dlouhé hodiny před nemocnicemi s pacienty s podezřením na covid-19 v sanitkách.
Kvůli zhoršující se epidemické situaci italská vláda od začátku tohoto týdne zpřísnila opatření proti šíření koronaviru. Zatím měsíc budou muset tamní bary a restaurace zavírat v 18:00, zavřela se kina, divadla či posilovny i lyžařská střediska a některé regiony už minulý týden vyhlásily noční zákaz vycházení.
Už dříve vláda nařídila nošení roušek mimo domov i venku, nově též naléhá na občany, aby necestovali, není-li to nutné.
Italští hrdinové
Proti novým opatřením se od víkendu v některých italských městech konaly demonstrace, které někde přerostly ve střety s policisty. A zatímco v Miláně či Turíně někteří házeli na policisty kameny, italští zdravotníci padají vyčerpáním.
Symbolem obětavé práce lékařů a sester se podle agentury ANSA stala tento týden fotka sestřičky, která usnula na volantu v sanitce při čekání, než nemocnice v Palermu přijme přivezeného pacienta.
Italy: Exhausted nurse becomes fresh symbol of COVID fight - https://t.co/ZJhQDjBKsj
— US-Italy Forum (@USITA_forum) October 27, 2020
Snímek spící zdravotní sestry, která má na sobě ochranný oblek a plastový štít na obličeji, odvysílala i italská státní televize RAI. Na Facebook ho vyvěsil její kolega.
„Přemýšlím o tom, co jsem dnes zažil se svým týmem, čekali jsme osm hodin s pacientem s podezřením na covid v sanitce, osm nekonečných hodin, a to ještě není tomu všemu konec,” napsal k fotce zdravotník.
Také televize SkyTG22 na svém serveru zveřejnila příznačný obrázek této doby: fotku tří zdravotníků v ochranných oblecích odpočívajících na lavičce v parku ve městě Cagliari na Sardinii. Připsala k tomu, že v některých případech čekají zdravotníci záchranné služby s pacientem před nemocnicemi na Sardinii i 12 hodin.
Agentura ANSA připomněla, že symbolem obětavosti italských zdravotníků se během první vlny na jaře stala fotka sestřičky Francesky Mangiatordiové ze severoitalského města Cremona, která usnula vyčerpaná za stolem před počítačem. Na sobě měla rovněž ochranný oblek a roušku.
Itálie patřila na jaře během první evropské vlny pandemie covidu-19 k nejhůře postiženým zemím. Koncem března a začátkem dubna v Itálii přibývalo denně několik stovek úmrtí spojených s covidem-19, jeden den jich bylo i přes 900. V posledním týdnu přibývá v Itálii denně přes sto takových úmrtí. Nárůsty nakažených za den jsou nyní v Itálii výrazně vyšší než na jaře, dělá se ale i mnohem víc testů. Za poslední den bylo v Itálii provedeno 174 398 testů. Na jaře byl nejvyšší denní nárůst nakažených na 6500.
V Itálii, která má asi 60 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo téměř 565 000 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. Úmrtí s covidem-19 registruje Itálie na 37 700, což je šestý nejvyšší údaj na světě podle americké Univerzity Johnse Hopkinse.