Článek
Krátce před hlasováním opustilo sál šest senátorů z řad Berlusconiho pravicového uskupení Lid svobody a opoziční Ligy severu. Ze zbývajících členů výboru hlasovalo pro Berlusconiho vyloučení 15 senátorů, proti byl jen jediný.
Berlusconi byl letos odsouzen za daňové úniky v době svého působení v mediální společnosti Mediaset ke čtyřletému vězení. Tři roky z toho se ale vymazávají díky amnestii z roku 2006. Roční trest si vzhledem ke svému věku může odpykat v domácím vězení nebo veřejně prospěšnou prací. [celá zpráva]
Součástí verdiktu byl i na základě loňského zákona pětiletý zákaz vykonávání veřejných funkcí. Nejvyšší soud ale nařídil revizi tohoto rozhodnutí – podle odborníků by zákaz měl být snížen na jeden až tři roky.
Může to položit vládu
Hlasování vyvolalo obavy o další budoucnost současné vlády. Ta je totiž závislá na podpoře Berlusconiho pravicového seskupení Lid svobody, jehož členové již pohrozili odchodem z koalice. Podle některých italských médií si to ale může strana rozmyslet a na další volby nespěchat, dokud Berlusconimu trest zákazu aktivní politiky nevyprší.
Berlusconi dnes v emotivním projevu nahraném dopředu v jedné ze svých televizí už prohlásil, že z politiky neodejde. Nezmínil se ale o tom, co provede se současnou vládní koalicí.
"Zůstanu navždy s vámi, po vašem boku, ať už mě z parlamentu vyloučí, či nikoli," řekl.
Své odsouzení Berlusconi označil za překroucení demokracie a vyzval k reformě italské justice. Také ohlásil záměr přejmenovat své hnutí nazpět na Forza Italia (Vzhůru, Itálie).
Související téma
List Il Messaggero také spekuloval, že by Berlusconi mohl kandidovat do Evropského parlamentu v příštím roce, a to v Estonsku, kde by mu vše zařídil místní podnikatel a jeho přítel.