Článek
Dohoda počítá s tím, že v Albánii vzniknou dvě střediska s kapacitou až 3000 lidí, kam bude možné umístit migranty, které lodě italské pobřežní stráže a námořnictva vyzvednou během záchranných akcí na moři. Střediska by měla být pod italskou jurisdikcí, hlídkovat by v nich měla italská policie a působit tam mají italští imigrační úředníci. Albánská policie pak bude hlídkovat v okolí středisek. Náklady na vybudování a provoz center bude hradit Itálie.
Senát ve čtvrtek dohodu, kterou loni v listopadu podepsal v Římě albánský premiér Edi Rama s předsedkyní italské vlády Giorgiou Meloniovou, schválil hlasy vládní většiny. Smlouvu považuje italská vláda za průkopnickou. Meloniová v předvolební kampani slibovala větší kontroly na hranicích a zastavení migračních proudů, v loňském roce se však počet migrantů, kteří připluli do Itálie, zvýšil o zhruba 50 procent na 158 tisíc lidí.
Podle opozice však dohoda nic neřeší a jen zkomplikuje posuzování žádostí migrantů o azyl.
Dohodu dnes také kritizoval šéf komise pro migrace italské biskupské konference Gian Carlo Perego. Náklady na vybudování a provoz obou středisek označil za „peníze vyhozené do moře“. Náklady podle důvodové zprávy budou činit 673 milionů eur (17 miliard korun) v příštích deseti letech. Výrok arcibiskupa Perega odmítl šéf italské diplomacie Tajani, podle něhož půjde o „dobře vynaložené peníze“.
Albánský parlament začátkem února hlasování o dohodě odložil na neurčito. Dokument posuzoval i albánský ústavní soud, který však nedospěl k závěru, že by byl v rozporu s albánskou ústavou. Dohodu odmítají albánští opoziční poslanci, podporuje ji však premiér Rama.