Článek
Conte přislíbil, že v EU podpoří dokončení bankovní unie a vyjedná revizi rozpočtových pravidel. Premiér také sdělil, že se hodlá i nadále osobně věnovat migrační situaci ve Středozemí a posílit dialog o roli Evropy v Africe, uvedla agentura AFP. Vstřícnější postoj vůči EU hodlá Conte coby šéf nové koaliční vlády demonstrovat také svou první zahraniční cestou, která ve středu povede do Bruselu.
Migrační politika je jedním z nejostřeji sledovaných témat nové vlády - předchozí kabinet, kde na imigraci dohlížel šéf nacionalistické strany Liga a bývalý ministr vnitra Matteo Salvini, prosazoval přísnou protiimigrační politiku.
Investice pro růst
Ve svém 90minutovém projevu Conte před poslanci předestřel plán na podporu hospodářského růstu, jehož chce docílit pomocí investic. Slíbil také, že stáhne návrh na zvýšení sazby DPH, které mělo začít platit od příštího roku. Nehodlá však ustoupit od závazku své první vlády, že zavede nepodmíněný základní příjem pro chudé Italy. Jeho vláda bude také pokračovat v práci na reformě zákona, který sníží počet zákonodárců, a schválí i nová volební pravidla.
M5S a PD mají spolu s malou levicovou stranou Svobodní a rovní (LeU) mají v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu. Ve druhé parlamentní komoře Senátu je však převaha koaličních stran mnohem méně zřetelná a Conte tam bude muset spoléhat na podporu několika nezařazených zákonodárců. Horní komora bude podle agentury AP hlasovat o důvěře 67. poválečnému italskému kabinetu v úterý.
V italském politickém systému jsou obě komory parlamentu ústavně rovnocenné, a proto se vláda musí o důvěru ucházet v obou. V případě, že Conte v obou komorách uspěje, zažehná se hrozba předčasných voleb, které si přál šéf Ligy Matteo Salvini, jehož strana by je podle průzkumů vyhrála. Proto podal demisi. [celá zpráva]