Článek
Devětatřicetiletá Salisová, která s elektronickým náramkem na kotníku v domácím vězení v Budapešti až dosud čekala na verdikt soudu, se mohla vrátit domů díky tomu, že byla počátkem měsíce zvolena do Evropského parlamentu za italskou Alianci zelených a levice (AVS), která získala 6,7 procenta hlasů.
Jméno Salisové označilo na hlasovacím lístku více než 170 tisíc voličů v Itálii.
Poslanci europarlamentu přitom požívají značné imunity vůči stíhání i v případech, kdy se obvinění týkají zločinů spáchaných před jejich zvolením, podotkla v této souvislosti agentura AP.
„Nyní musíme zajistit, aby toto obvinění, o kterém se Ilaria domnívá, že je neoprávněné, bylo staženo,“ nechal se nyní slyšet otec čerstvé italské europoslankyně.
Původně učitelka z italské základní školy byla v Budapešti zatčena v únoru minulého roku kvůli obvinění z účasti na útoku skupiny antifašistů na lidi, které považovali za přívržence krajní pravice.
Italka spojovaná se sítí Antifa byla obviněna z útoku s cílem způsobit život ohrožující zranění a rovněž čelila nařčení z členství v „kriminální organizaci“. Salisová obvinění odmítala a vše označovala za vykonstruovaný politický proces.
V souvislosti s případem se na sociálních sítích šířilo video, na kterém antifašisté kopou a mlátí Maďara, který leží na zemi. Útočníci však nejsou jasně identifikovatelní, podotkla již dříve stanice BBC.
MSM launched a media attack against Hungary to defend a violent Italian Anfita member facing trial in Hungary!
— András László MEP 🇭🇺 (@laszloan) January 31, 2024
Police held a press conference in the cell of Italian Antifa member Ilaria Salis who faces trial in Hungary for brutal attacks committed by Antifa gangs against… pic.twitter.com/1wBmoEwc3F
Incident se odehrál 11. února, kdy si neonacisté v Budapešti připomínají neúspěšný pokus německo-maďarských jednotek o průlom z obklíčení sovětskou Rudou armádou na konci druhé světové války v roce 1945.
Spoutaná v soudní síni
Záběry Salisové, kterou přivedli k soudu se svázanýma nohama a rukama a s řetězem kolem pasu, se v Itálii počátkem roku dostaly na titulní stránky novin a v zemi vyvolaly velké pozdvižení.
Italský ministr zahraničí Antonio Tajani tehdy prohlásil, že Salisová ve vězení čelí „ponižujícímu a pokořujícímu zacházení“. Maďarská vězeňská služba tehdy informace o špatném zacházení se Salisovou označila za „lži“ a „mediální tvrzení“.