Článek
Letta v projevu stranickým delegátům slíbil, že povede stranu k „progresivním hodnotám” a „reformistickými metodami”. A vyzval kolegy, aby po skončení pandemie neztráceli čas, přestali řešit sebe a zaměřili se na problémy ve společnosti.
Čtyřiapadesátiletý akademik přebírá otěže strany po Nicolu Zingarettim, který stál v čele středolevých demokratů dva roky. V posledních měsících ale ztratil důvěru svých kolegů. „Nekonečný proud kritiky” ostatně označil za hlavní důvod své rezignace.
Congratulations to @EnricoLetta on his election as leader of @pdnetwork. Best wishes for his new role. Looking forward to our cooperation. #iocisonoPD pic.twitter.com/rhjjtDaugi
— PES 🌹🇪🇺 (@PES_PSE) March 14, 2021
Řada italských politiků poté vyzvala Lettu, aby se do politiky vrátil a pokusil se stranu, kterou spoluzaložil, znovu nakopnout.
Italská vláda nového premiéra Draghiho získala důvěru Senátu
„Jsem přesvědčen, že nejsilnější odpovědí s největší autoritou je Enrico Letta, který Demokratické straně může nabídnout restart v podobě skvělé populární strany blízko lidem namísto kontroverze,” napsal minulý týden odstupující Zingaretti.
Zatímco Zingaretti neměl zkušenosti ani životopis hodný evropského lídra, Letta si dával na evropskou dynamiku vždy záležet,
Sám Letta si dal zprvu dva dny na rozmyšlenou, nakonec ale hozenou rukavici přeci jen zvedl. „Díky, Enrico, že jsi se rozhodl provést PD (Partito Democratico) tímto komplikovaným obdobím,” napsala v reakci na jeho zvolení na Twitteru poslankyně Laura Boldriniová.
'Super Mario' Draghi se vrací, povede italskou vládu národní jednoty
Změnou projde i Hnutí pěti hvězd
Demokraté nejsou jedinou stranou, která v posledních týdnech zažívá obměnu. Po zvolení Maria Draghiho do čela vlády národní jednoty se rozpadlo Hnutí pěti hvězd, které drží v italském parlamentu nejvíce křesel. Hnutí se pokusí reformovat další z řad bývalých premiérů – Giussepe Conte. Ten vyjádřil potěšení nad tím, že Letta v projevu zmínil několik společných cílů a priorit.
Podle politologa Nicoly Lupa představuje Dragiho vláda začátek velkých politických změn, v rámci kterých se strany snaží více soustředit na Evropu.
„Zatímco Zingaretti neměl zkušenosti ani životopis hodný evropského lídra, Letta si dával na vývoji evropské politiky vždy záležet,” hodnotí.
Italové stráví Velikonoce v přísném lockdownu
Letta vedl italskou vládu v letech 2013 a 2014. Podle médií byl z politiky „vyštípán” ambiciózním Matteem Renzim (budoucím premiérem), který Lettu kritizoval za příliš pomalé provádění reforem.
Po odchodu z politiky začal přednášet na prestižní pařížské univerzitě Science Po, kde v současnosti působí jako děkan Fakulty mezinárodních studií. Od roku 2016 je také prezidentem Institutu Jacquese Delorse.