Článek
Italský ministr zahraničí Luigi DiMaio po schůzce se svým francouzským protějškem Jeanem-Yvesem Le Drianem řekl: „Celá Evropa je teď pustošena britskou variantou a obává se nárůstu nakažených. Ve spolupráci s evropskými institucemi jsme se rozhodli nedovolit export 250 000 dávek. Není to nepřátelský čin vůči Austrálii. Jen jsme uplatnili opatření EU z 30. ledna.“ Toto opatření umožňuje zablokovat vývoz vakcín, pokud dodavatelé neplní nasmlouvané objemy dodávek do zemí EU. Itálie je nyní použila.
Austrálie zuří kvůli zablokovaným vakcínám, žádá zákrok EU
Australský ministr zdravotnictví Greg Hunt uvedl, že blokáda zatím neohrozí načínající očkovací kampaň v zemi, protože v té se zatím nepočítalo se zmíněnou dodávkou. Nicméně dodal, že vláda už „nadnesla přes různé kanály toto Evropské komisi“. „Požádali jsme Evropskou komisi, aby změnila toto rozhodnutí,“ řekl Hunt.
Hrozba protekcionismu
Mluvčí komise sdělila, že Austrálii se dostalo vysvětlení: „Je potřeba udělat pokrok v dodávkách do zemí EU.“ Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn ale dal najevo obavy nad dlouhodobými dopady podobných kroků: „S takovýmito opatřeními můžeme nakrátko vyhrát, ale musíme být opatrní, aby to nezpůsobilo problémy v střednědobém horizontu, když by se přerušil dodavatelský řetězec pro výrobu vakcín.“
EU může omezit vývoz vakcín vyráběných na svém území
Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran, řekl že i francouzská vláda by mohla použít tento postup vzhledem k nedostatku vakcín v EU. Přesto je rozhodnutí Říma alarmující, protože může vyvolávat obavy. že EU přiklání k protekcionistické politice.
Vakcíny byl vyrobeny v továrně AstraZeneky u Říma.