Článek
Na sociálních sítích se objevily výrazy jako „Fiano se nyní může radovat, ale my si na něj došlápneme“.
Téměř celá rodina poslance Fiana přišla o život v Osvětimi a židovský původ poslance se stal středem rasistických poznámek lidí, kteří se již v sedmdesátých letech podíleli na atentátech italské extrémní pravice a odpykali si dlouhá léta ve vězení. Jde o Maria Tutiho (70), odsouzeného dvakrát na doživotí pro několikanásobnou vraždu a propuštěného, Maurizia Murelliho (73) potrestaného za vraždu policisty.
Začalo to na pláži
Fiana přiměla k návrhu událost, která zpočátku vypadala jako nepodařené turistické lákadlo. Gianni Scarpa (64), který spravoval jednu pláž v Chioggie nedaleko Benátek, umístil u vchodu billboard s velkou fotografií Benita Mussoliniho a jeho hesly „Tady platí tvrdý režim. Pořádek, čistota, disciplína“, anebo „Spravedlnost práva pochází z hlavně pušky“, „Nenávidím demokracii“ anebo „Kdo reptá a protestuje, dostane palicí do zubů“, „Facka je potvrzením myšlenky“ .
Nostalgie po režimu se ale z Itálie nikdy plně nevytratila – v parlamentu je zastupovalo Italské sociální hnutí, to získávalo ve volbách pět až sedm procent hlasů. A k tomu přidejme i známý fakt, že Mussoliniho vnučka Alessandra byla několikrát zvolena do Poslanecké sněmovny a v současné době působí jako poslankyně europarlamentu.
Ostatně – padesát kilometrů od Říma leží obec Predappio, rodiště Mussoliniho. Je tu i hrobka diktátora, z níž jeho rodina a stoupenci udělali malé mauzoleum.
Věci se hnuly
U vjezdu do obce návštěvníka vítá obchod, nad nímž se třepotají černé fašistické vlajky. Uvnitř prodávají vlajky, knihy, dýky, fotografie, víno s portrétem duceho – s důrazem na období 1943–1945, kdy se italský fašismus dostal pod přímou kontrolu nacismu a stal se jeho poslušným slouhou.
Typicky italská kuriozita – obec přitom už od konce války řídí levice. Naproti obchodu je bar, kam jsem zašel na kávu. „Přijíždějí sem nostalgici z celé Itálie, a my z toho máme kšeft,“ řekli mi tam na otázku, jak se k tomu všemu vlastně místní staví.
Rasistické a antidemokratické tendence extrémní pravice se začaly hodně obnažovat hospodářskou krizí, příchodem migrantů, emancipací homosexuálů a dalšími změnami. Plážová provokace správce Scarpy nakonec přiměla italské poslance až k tomu, aby přestali neofašismus podceňovat.
Zákon přitom nikomu nezakazuje označovat se za fašistu – pokud chce, může si klidně koupit víno s fotkou duceho, číst jeho projevy anebo nosit nějaký fašistický odznak. Jakmile ale začne veřejně propagovat režim, který Itálii zbavil svobody a zatáhl ji do války, může být odsouzen.