Článek
Původní opatření z Mussoliniho éry platilo až do poloviny 70. let, než od něho po protestech rodičů a studentů většina základních a středních škol odstoupila. V průběhu let prošlo úpravami, v roce 2000 zmizelo - a zdálo se, že nenávratně -, ze všech italských škol.
Nařízení zvané Voto di Condotta umožňuje udělit „z mravů“ známku v rozmezí jedna až deset.
Ani šestka nemusí stačit
„Pokud jste hodnoceni méně než pěti body, nepostupujete do vyššího ročníku a musíte třídu opakovat. Aby mohli postoupit do vyššího ročníku, musí studenti středních škol se stupněm šest podstoupit test na téma Aktivní občanství a solidarita,“ podotýká list Bild.
Tužka a papír. Itálie od září zatrhla ve třídách chytré telefony
Pravomoc nechat opakovat třídu čistě na základě chování spadá do reformy vzdělávání prosazené vládou v Římě minulý týden.
Změny rovněž zpřísňují stávající disciplinární opatření ve školách. Průšviháře, kteří z disciplinárních důvodů vynechali podstatnou část výuky, stihnou tresty, například sociální práce.
Děti a adolescenty, jimž se prokážou násilné činy vůči pedagogům, ztrestají v budoucnu pokuty ve výši 500 až deset tisíc eur (12 590 až 251 800 korun).
Uspokojení i výtky
Balíček opatření, již schválený v Senátu, prošel v dolní komoře 154 hlasy v jeho prospěch, 97 proti a sedmi zdržení se.
„Reforma, jež více zohledňuje chování v celkovém posouzení, přinese italským školám respekt,“ pochvaluje si podle listu The Guardian ministr školství Giuseppe Valditara, jenž v červenci prosadil zákaz mobilů na školách. O posílení úcty hovořila ostatně i Meloniová.
Víc popřemýšlí o svém chování
„Považuji to za krok vpřed. Slyšeli jsme o příliš mnoha případech nedisciplinovaného a mimořádného chování. Je správné, že žáci a studenti mnohem víc popřemýšlí o důsledcích svého chování,“ netají uspokojení Antonello Giannelli, šéf Sdružení ředitelů italských škol.
Tommaso Martelli, koordinátor Národní studentské unie, naopak namítá, že tento krok se zaměřuje na „posílení autoritářské a represivní kultury“. „Známky z chování měří něco, co lze v našich školách zneužít jako další represivní nástroj,“ podotkl.
Anna Ascanová, politička opoziční levicové Demokratické strany, šla ještě dál, když prohlásila: „Jsme svědky návratu do časů, na něž bychom raději zapomněli“.
Jedním z důvodů tvrdých opatření je fakt, že v prvním pololetí letošního roku se množství útoků na učitele zvýšilo o více než 110 procent ve srovnání s rokem 2023.