Článek
Podle nového nařízení zůstane většina stávajících koncesí v platnosti do 30. září 2027, přičemž nová výběrová řízení musí být zahájena v červnu téhož roku. Nové koncese budou platné nejméně pět let a nejvíce 20 let. Noví provozovatelé budou muset svým předchůdcům vyplatit kompenzace za převzatý inventář v souladu se směrnicí EU, kterou měla Itálie uvést do praxe již v roce 2006.
Italské pláže patří státu, ale více než polovina z nich je pronajata soukromým osobám, často na desítky let dopředu a za velice nízké ceny. Kritici tvrdí, že koncese jsou udělovány příliš levně v průměru za 8200 eur (205 000 korun) ročně, což provozovatelům umožňuje dosahovat obrovských výnosů.
Provozovatelé se naopak obávají, že plážové podnikání v budoucnu od italských rodin převezmou zahraniční korporace.
Blesk v Římě poškodil Konstantinův oblouk
„Spolupráce mezi Římem a Bruselem umožnila najít rovnováhu mezi potřebou otevřít trh s koncesemi a možností respektovat legitimní očekávání současných pronajímatelů,“ uvádí se v prohlášení vlády premiérky Giorgie Meloniové.
Ve středu schválené řešení přivítala v prohlášení pro agenturu ANSA i Evropská komise. Ta v roce 2023 zahájila s Itálií řízení kvůli neplnění unijní směrnice o službách.
To, že Itálie musí veřejné soutěže vyhlašovat, potvrdil naposledy v dubnu italský nejvyšší správní soud. Ten také výrazně omezil možnosti prodloužení již udělených licencí. Soud ve svém rozhodnutí odmítl argument italské vlády, že pláže nejsou nedostatkovým statkem. Podle vlády je zpoplatněna jen třetina všech pláží, podle soudu však vláda do celkové délky zahrnula i pobřeží, která nelze pro koupání využívat, čímž se údaj zkreslil.