Článek
V sobotu začal vulkán Grímsvötn chrlit do atmosféry tuny popela a již po dvou dnech je podle vulkanologa Davida McGarvieho jasné, že letošní islandská erupce je daleko vážnější než ta loňská. Na rozdíl od loňského roku je zatím riziko narušení frekventovaných letových oblastí nižší, avšak to se může brzy změnit.
Zhruba 19 kilometrů vysoký mrak popela nad sopkou působí jako zdvižený ukazováček pro všechny, kteří by snad jeho sílu chtěli podcenit. Ne nadarmo již spadly akcie naprosté většiny aerolinií během pondělí o tři až pět procent.
Grímsvötn v současné době chrlí desetkrát až stokrát více popela než Eyjafjallajökull v loňském roce. Ba co více, částečky jsou daleko větší a těžší, tudíž budou padat zpět na zemský povrch daleko rychleji. Velkým přítelem leteckých společností jsou však nyní silné větry, které nad Islandem proudí. Těm se zatím daří popel poměrně obstojně rozfoukat.
Meteorologové tvrdí, že se oblaka plná popela dostanou nad Velkou Británii v úterý. Je více než pravděpodobné, že koncem úterý bude mrak nad naprostou většinou vzdušného prostoru Skotska. Během dne budou pravděpodobně zrušeny první lety ze skotských letišť. Grónsko již svůj letový program částečně přerušilo, z Kodaně se do země již pasažéři nedostanou.
Český hydrometeorologický ústav v nejbližších dvou dnech žádná omezení neočekává.