Článek
Kaufhof vyrostl v roce 1972 v bezprostřední blízkosti světoznámé katedrály a patřil mezi oblíbené cíle obyvatel poklidného bavorského města.
Islámské plány neznámé skupiny investorů vyvolávají bouřlivé diskuse a proti projektu vznikla petice, která už má více než 24 tisíc podpisů.
Podle tiskové zprávy plánují noví majitelé (údajně mezi nimi jsou Izraelci a podnikatelé ze Spojených arabských emirátů) „orientovat bývalý Kaufhof na kulturní potřeby města Řezna“.
Strach nad městem. Tuniští migranti terorizují Řezno
Podle mluvčího Ramího Haddada je vizí islámské kulturní a nákupní centrum. Hovoří se o všem možném od tradičních obchodníků, jako jsou řezníci a kadeřníci, až po moderní podniky. Centrum není výhradně náboženskou institucí, upřesnil. Podle něho by mělo sloužit jako most, který spojuje různé tradice a perspektivy.
Starostka i poslanec: To tedy ne
Gertrud Maltzová-Schwarzfischerová (65, SPD), starostka Řezna, k plánům na dotaz listu Bild uvedla: „Investor zatím nepředstavil konkrétní koncept ani mě nekontaktoval.“
Pokud by se někdejší obchodní dům, uzavřený loni v létě po krachu provozovatele, měl využívat jiným způsobem, než jak uvádí územní rozhodnutí, museli by investoři požádat město o změnu nebo získat povolení. „Uvidíme, co se zde vlastně chystá, a prověří se, co se skutečně může realizovat. Podle mého názoru není islámské kulturní a nákupní centrum slučitelné s cíli radnice v oblasti rozvoje starého města,“ prohlásila starostka.
Záměr kritizuje i poslanec Spolkového sněmu Peter Aumer (48, CSU): „V centru starého města není místo pro arabský bazar ani islámské kulturní centrum.“
Vyzývá k aktivnímu urbanistickému plánování a domnívá se, že odpovědnost nese starostka. Kromě toho je v Řeznu mnoho míst, kde se mohou věřící vyznávající islám scházet, uzavřel poslanec.