Článek
Kabinet odsouhlasil změnu zákona o konzulárních službách, kterou připravilo ministerstvo zahraničí pod vedením Karin Kneisslové (FPÖ). Předloha upravuje ochranu občanů Rakouska v zahraničí. Zahrnuje pomoc a podporu v oblasti právní ochrany a mimořádných situací, jako je repatriace do vlasti.
Novela počítá s tím, že v některých případech může být ochrana odepřena. Týká se to občanů, kteří odešli do ciziny a přidali se k teroristické organizaci Islámský stát. „Lidé, kteří se připojili k teroristickým organizacím a odmítli základní hodnoty rakouské společnosti, nemají nárok na pomoc ze strany Rakouska,“ má být zakotveno v zákoně.
„Nebudeme tyto lidi brát zpět,“ potvrdil ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ). Rakousko se tak přidává k dalším zemím, které odmítají přebrat zpět radikály a soudit je, jak je k tomu vyzývá americký prezident Donald Trump.
Podobný přístup jako Rakousko zvolila Velká Británie. Už v únoru ministerstvo zahraničí uvedlo, že cizinci bojující v řadách Islámského státu by měli být souzeni tam, kde byli zadrženi. Také Francie odmítá přijímat zpět bojovníky IS a jejich manželky. Ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian je už dříve označil za nepřátele národa.
Odebírat občanství bojovníkům z řad radikálů IS bude také Německo. V úterý se na tom dohodl spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) a ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová (SPD).
Poslední informace hovoří o tom, že by mělo být nyní v Sýrii uvězněno přes 800 zahraničních bojovníků Islámského státu.