Článek
Změnu zákona si vyžádala skutečnost, že se do bundeswehru dostávají radikální džihádisté, kteří na náklady státu absolvují výcvik. Vedení armády se zatím podařilo odhalit dvacítku rekrutů, kteří se hlásili k radikálům, někteří z nich se přidali k Islámskému státu.
„V současné době jsou náznaky, že islamistické kruhy se snaží dostat do německých ozbrojených sil rekruty na takzvanou krátkodobou službu, aby se jim dostalo příslušného výcviku," uvádí se v důvodové zprávě pro příslušný návrh zákona. Získaný výcvik by prý islamističtí radikálové mohli využít při útocích v Německu i v zahraničí.
Třicítka exvojáků odešla bojovat za IS
Bundeswehr podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung odhalil v období mezi rokem 2007 a letošním dubnem ve svých řadách 22 radikálních islamistů. Okamžitě bylo 17 z nich propuštěno, zbývajícím pěti skončil kontrakt. Tajné služby navíc uvedly, že nejméně 29 bývalých příslušníků bundeswehru opustilo Německo a odešlo bojovat do Sýrie a Iráku za Islámský stát.
Bezpečnostní kontrole by se mělo v budoucnu podrobit každý rok kolem 20 tisíc nových rekrutů.
Nové opatření by mělo odhalit nejen islamisty, ale i další extremisty, kteří by se do bundeswehru snažili dostat. V současné době prověřuje vojenská kontrarozvědka 268 pravicových extremistů, 64 údajných radikálních islamistů a šest lidí, kteří jsou podezřelí z levicového extremismu.