Článek
Proces se konal ve speciálně upravené soudní síni v historickém pařížském Justičním paláci a trval devět měsíců. Účastnilo se ho přes 2000 žalobců a více než 300 právníků.
Při závěrečné řeči uvedla obhájkyně Abdeslama Olivia Ronenová, že její klient byl jediným z deseti členů teroristické skupiny, který nikoho nezabil, a neměl by tak být vinen z vraždy. Obžaloba argumentovala tím, že doživotní trest je spravedlivý, protože návrat Abdeslama do společnosti není kvůli jeho „vraždicí ideologii” možný.
Začal proces století. Z útoku na Bataclan a další místa v Paříži se zpovídá dvacet lidí
K odpovědnosti za útoky z roku 2015 se přihlásil Islámský stát. Teror si vyžádal 130 obětí a stovky zraněných.
Abdeslam byl dopaden po 126 dnech, 18. března 2016, na bruselském předměstí Molenbeek.
Byl řidičem dopravujícím ostatní útočníky na místa činu a staral se o logistiku celé operace. Z desetičlenného týmu teroristů přežil jako jediný.
Zbývajících devět kompliců včetně Abdeslamova bratra Brahíma zemřelo v pátek 13. listopadu 2015 po útocích v centru Paříže a hudebním klubu Bataclan. Rozhodli se buď pro sebevraždu, nebo byli zastřeleni policií.
Abdeslam u výslechu hájil atentáty z Paříže: Musíme se bránit, když na nás útočíte
Salah Abdeslam se ukryl v jednom z francouzských barů, vestu s výbušninami ale nakonec zahodil do koše a dal se na útěk. Následující čtyři měsíce se ukrýval v Bruselu, kde vyrůstal.
Vyšetřovatelé po jeho zadržení argumentovali, že byl také on připraven se v klubu odpálit, ale detonační zařízení na jeho vestě selhalo. Abdeslam tvrdil, že na poslední chvíli ze svého záměru vycouval.