Článek
„Musíte se podívat na to, jak byla oblečena. Měla na sobě tanga s krajkou vepředu,“ vyzvala porotu u soudu v Corku obhájkyně. Její argumentace vyvolala prudké protesty v irském parlamentu, v největších městech země a na sociálních sítích.
#metoo @ibelieveher_ire https://t.co/KDr9ClcxPq WHAT DIFFERENCE does it make what a rape victim's underwear looks like? ABSOLUTELY NOTHING. Rape is about power/sexual degradation. If this rapist got off only because the victim was wearing thong underwear..then this is just wrong.
— Ethel Mertiz (@EthelMertiz) 14. listopadu 2018
Sedmadvacetiletý muž obžalovaný ze znásilnění sedmnáctileté dívky u soudu tvrdil, že styk byl dobrovolný. Porota jej nakonec jednomyslně shledala nevinným. Navzdory tomu, že není jasné, jaký vliv měl kontroverzní argument na rozhodnutí o zproštění viny, vyvolal výrok obhájkyně pobouření. To se přeneslo i na půdu irského parlamentu.
„Možná se vám to zdá trapné ukazovat tady tanga,“ řekla poslankyně Ruth Coppingerová, která při svém proslovu vytáhla z rukávu modré krajkové kalhotky. „Jak si ale myslíte, že se cítí oběť znásilnění nebo žena, když se její spodní prádlo vytahuje u soudu,“ dodala.
Podle Coppingerové, která samotné rozhodnutí soudu o zproštění viny nekritizovala, byla řeč obhájkyně jasným příkladem „rutinního obviňování oběti“, kvůli kterému řada lidí znásilnění ani nehlásí.
In Cork earlier today 😍 #ThisisNotConsent pic.twitter.com/q8WhhG9vxG
— I Believe Her - Ireland (@ibelieveher_ire) 14. listopadu 2018
K případu se vyjádřil také premiér Leo Varadkar, podle kterého nenesou za sexuální delikty nikdy vinu oběti. Vůbec podle něj nezáleží na tom, jak byly oblečeny nebo kolik alkoholu vypily. „Určité taktiky“ by se podle něj neměly u soudu používat.
Prostřednictvím sociálních sítí se lidé svolávali na protestní akce, které se během středy uskutečnily mimo jiné v Dublinu, Corku či Limericku. Na sociálních sítích se začaly objevovat fotografie spodního prádla doprovázené hashtagem #ThisIsNotConsent (Toto není svolení).