Článek
Ministerstvo tvrdí, že Irsku zaslalo všechny údaje potřebné k dopadení obžalovaných včetně informace, že se připravují k útěku do státu, s nímž Česká republika nemá vydávací smlouvy. Němec nyní podle Novy zaslal svému irskému protějšku nebývale ostrý dopis, v němž mimo jiné uvedl, že "dochází k narušení důvěry českých orgánů v irské orgány a jejich postupy".
Němec uvažuje o protestní nótě
Pokud irská strana svůj postoj nezmění a rozumně nevysvětlí, proč dosud oba členy gangu nezadržela, podá ministerstvo oficiální diplomatický protest, uvedla televize.
Němcův úřad zaslal Irsku eurozatykač 10. června. "Do této doby na irské straně nebyla žádná reakce," uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. "Naše trpělivost už dosáhla svého konce," dodal.
Skupina kolem Davida Berdycha podle policie přepadávala a mučila bohaté podnikatele, jejími členy byli i vysoce postavení policisté. Půtu policie stíhá za šest loupeží a krádež, navíc se prý dopustil únosu a vraždy podnikatele Václava Skaly, jehož tělo policie dodnes nenašla. Půta byl také v jiné kauze pravomocně odsouzen k dvouletému vězení za brutální útok na posádku pražské záchranné služby.
Půtu a Šulej jsou v Irsku několik let
Bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Šulej se podle obžaloby s dalšími členy organizované skupiny kolem Berdycha podílel na několika loupežných přepadeních. Například v srpnu 2000 údajně na dálnici nedaleko Rudné u Prahy přepadli v policejních uniformách při fingované kontrole kamion s nákladem finské vodky. Řidiče drželi přes noc v zajetí. Půta do Irska unikl na podzim 2003, Šulej v lednu 2002.
České orgány na oba muže vydaly zatykač již dříve, kvůli časovému omezení v zákonu o eurozatykači se je však z Irska nedařilo dostat. Česká republika totiž jako jediná země Evropské unie měla v zákonu klauzuli, podle níž nebylo možné eurozatykač vydávat kvůli trestným činům spáchaným před datem jeho zavedení před dvěma lety. To se změnilo až letos novelou platnou od 1. července.