Článek
Deník El País citoval z rozsudku z roku 2003, podle něhož byl Maročan Abdalbákí Sátí odsouzen k šesti měsícům vězení. V listopadu 2002 ho totiž zadržely úřady ve španělském autonomním městě Ceuta, které leží na africkém pobřeží, když vezl v autě Maročana s falešným pasem a snažil se ho dostat do Algecirasu na jihu Španělska.
Už minulý týden vyšlo najevo, že Sátí strávil ve španělském vězení čtyři roky kvůli obchodu s drogami. Podle listu El País se snažil do Španělska propašovat 121 kilo hašiše. Kvůli tomuto deliktu měl být už v roce 2014 vyhoštěn do Maroka, ale v odvolacím řízení mu bylo dovoleno v zemi zůstat.
Podle deníku El Mundo soudce Pablo de la Rubia na jaře 2015 rozhodl, že Sátí nebude vyhoštěn, protože nepředstavuje „reálnou hrozbu” a projevil „úsilí o integraci do španělské společnosti”. Obchodování s drogami označil tehdy soudce za „jediný a už starý trestný čin”.
Do vězení nešel
Už roce 2005 přitom podle španělských médií Sátího sledovala policie a odposlouchávala mu telefon, protože byl podezřelý z kontaktů se členy skupin hlásících se k teroristické síti Al-Káida. Do vězení tehdy nakonec nešel, protože odposlechy nebyly dostatečně průkazné.
Abdalbákí Sátí se v roce 2015 stal imámem v katalánském městě Ripoll, kde podle policie zradikalizoval několik mladých Maročanů. Ti pak provedli tento měsíc dva útoky autem v Barceloně a ve městě Cambrils. Plánovali ale mnohem větší teroristické činy, jenže při výrobě výbušnin v katalánském městě Alcanar nastala neplánovaná exploze v domě. Dva teroristé, včetně Sátího, přitom 16. srpna zemřeli.