Článek
Migranti se pokusili proniknout na loď společnosti P nadvakrát. Poprvé jich bylo zhruba 85, podruhé 150, uvedla stanice BBC.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Policie je z naloďovací rampy odvedla a vyvedla z přístavu,“ popsal Brit John Bailey, který trajektem cestoval. Dodal, že policistům pomáhala posádka, která na vetřelce stříkala vodu z hadice. Odvádění běženci prý pokřikovali na řidiče chystající se k vjezdu do plavidla. „Loď měla zhruba 45 minut zpoždění, protože ji museli prohledat,“ poznamenal Bailey.
Calais se dlouhodobě potýká s náporem běženců a situaci přestává zvládat. Starostka města Natacha Bouchartová v úterý prohlásila, že se Calais stalo jejich rukojmím a pohrozila, že dá přístav uzavřít, pokud situaci nepomohou řešit Britové.
Francouzská policie se v nedávných měsících pokusila rozbít ilegální stanové tábory migrantů. Potíž je v tom, že běženci, jichž je v Calais víc než tisíc, nemají kam jít. Migranti žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách, své přístřešky často budují jen z igelitů. Živí je charity.
Ve světě se v současnosti nachází největší počet uprchlíků od konce druhé světové války. Evropa v souvislosti s rostoucím počtem konfliktů čelí náporu běženců ze subsaharské a severní Afriky, Blízkého východu i Asie. Jen k italským břehům dorazily koncem minulého týdne během 72 hodin další zhruba 4 tisíce uprchlíků.