Článek
„Kvůli konkrétním hrozbám teroristického útoku, které mají k dispozici německé bezpečnostní orgány, ministryně Faeserová cestu do Damašku, naplánovanou na dnešní ráno z jordánského Ammánu, zrušila,“ uvedl mluvčí ministerstva. Podle webu týdeníku Focus mluvčí dodal, že se tak Faeserová rozhodla po poradě s rakouským kolegou.
Potenciální ohrožení delegace a nasazených bezpečnostních sil by bylo podle mluvčího „nezodpovědné“. Nelze vyloučit, že se hrozba týkala německé a rakouské delegace.
Cesta se plánovala za přísných bezpečnostních opatření a nebyla zveřejněna. Měly se konat mimo jiné rozhovory se dvěma ministry přechodné syrské vlády. Jednání v Damašku mělo cílit na bezpečnostní otázky a měl se projednat návrat syrských uprchlíků, píše Bild.
„Zejména Německo a Rakousko intenzivně pracují na tom, aby bylo možné vrátit do Sýrie co nejrychleji pachatele závažných trestných činů a nebezpečné osoby se syrským občanstvím,“ uvedl mluvčí ministryně Faeserové a dodal: „Tento incident však také ukazuje, že bezpečnostní situace v Sýrii zůstává křehká.“
Minulý týden otevřela v Damašku odcházející ministryně zahraničí Annalena Baerbocková (Zelení) německé velvyslanectví, které bylo z bezpečnostních důvodů uzavřeno od roku 2012.
V Sýrii se po loňském pádu režimu autoritářského prezidenta Bašára Asada dostalo k moci islamistické uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Vůdce této skupiny Ahmad Šara se stal prozatímním prezidentem. Opakovaně slíbil, že Sýrie bude respektovat práva žen a menšin a že v zemi bude pod novým vedením místo pro každého. Před třemi týdny ale svět šokovaly masakry alávitů v pobřežní oblasti na severozápadě země, při nichž zemřely stovky civilistů.