Článek
Když se plánovala v roce 2012 rekonstrukce domu, bylo obyvatelům předloženo několik možnosti obkladů. Většina si vybrala ohni odolný panel VMZ Composite.
„Obyvatelům byly ukázány různé druhy obkladů, většina upřednostnila kompozitový,“ stojí v dokumentech stavebního odboru správy čtvrtí Kensington a Chelsea. Text výslovně zmiňuje, že materiál odolává ohni.
O dva roky později však byla předložena městu levnější varianta, která byla také schválena. Počítala s použitím hořlavých obkladů Reynobond PE, u nichž je mezi hliníkovými deskami hořlavý pěnový polyetylén.
V neděli ministr financí Philip Hammond a ministr obchodu Greg Hands sdělili, že se zdá, že použité obklady byly v rozporu s britskými normami. [celá zpráva] Odborníci na aktuálním veletrhu FIREX ale uvedli, že nejde říci, je-li tomu skutečně tak.
Nebyla totiž podle nich ještě upřesněna nařízení regulující výstavbu budov, přestože tomu tak mělo být po požáru v Lakanalu, při němž zemřelo v roce 2009 šest lidí.
Požár v londýnské výškové budově vypukl minulý týden v noci z úterý na středu. Svědci vylíčili, že obkladové desky hořely jako papír, takže se oheň rozšířil po celém domě. [celá zpráva]
Rekonstrukce vyšla i s levnějšími obklady na 10,3 miliónu liber (asi 307 miliónů korun).
Přeživší dostanou zbrusu nové byty
Britská vláda chce lidi, kteří při požáru Grenfell Tower přišli o střechu nad hlavou, ubytovat v novém luxusním komplexu Kensington Row. Ten leží v srdci čtvrti Kensington a nabízí 68 jednopokojových a dvoupokojových bytů. Podle BBC jde o nové sociální bydlení, ceny bytů tam začínají na 1,5 miliónu liber (45 miliónů korun).
Britská vláda a místní úřady uvedly, že se našly dodatečné veřejné prostředky na rychlé vybavení bytů. Úřady očekávají, že "tyto nové nemovitosti budou nabídnuty jako jedna z možností trvalého poskytnutí nového ubytování obyvatel z Grenfell Tower".