Článek
Historické centrum Pasova je uzavřené pro automobilovou dopravu. Město se potýká se záplavami pravidelně, nachází se na soutoku Dunaje, Innu a řeky Ilz. Odborníci neočekávají, že by hladina řeky překonala výšku z roku 2013, kdy oblast postihly katastrofální povodně. Tehdy řeka kulminovala na 12,89 metru a pak začala pozvolna klesat.
V noci na úterý bylo evakuováno historické centrum Řezna, domovy muselo opustit kolem 200 lidí. Město kromě zvyšující se hladiny toku bojuje navíc s takzvanou katastrofickou turistikou, kdy jdou lidé sledovat stoupající hladinu řeky a komplikují práci záchranářům.
Tlak na přehrady je kritický
Starostka Řezna Gertrud Maltzová-Schwarzfischerová (SPD) varuje a prosí všechny, aby nikam nechodili. „Je tu hodně turistů, ale teď jsou v pohybu i místní. Prosím, nechoďte se podívat, jak to vypadá,“ vyzývá obyvatele prostřednictvím bavorského rozhlasu.
FOTO: Záplavy v Německu z výšky. Voda zaplavuje města i lesy
Je těžké předpovědět, zda přehrady a ochranná zařízení vydrží, řekla starostka. „V porovnání s rokem 2013 je to úplně jiná situace. Máme velmi vysokou hladinu podzemní vody, a proto je podloží velmi nestabilní. A tlak na přehrady s kolísavým podložím je kritický,“ řekla.
Zřítila se část hradu
V Horním Bavorsku se kvůli vytrvalým lijákům zřítila část hradu Falkenstein ve Flintsbachu. Z podhradí muselo být evakuováno na pět desítek obyvatel. Zřícenina hradu nedaleko dálnice na hranicích s Rakouskem je magnetem pro turisty.
Hrad byl postaven kolem roku 1300. Na konci 18. století po sérii požárů pustl. Současný vlastník Georg Thurn-Vrintse zříceninu zpřístupnil veřejnosti a zároveň byl založen spolek na jeho zachování.
Kvůli vydatným lijákům na jihu Německa se zvedla také hladina Rýna, který je pro německou říční dopravu hlavní tepnou. Na horní a střední části toku se plavba zastavila, neboť některé části řeky nejsou za současné povodňové situace splavné. Plavidla nyní musí vyčkat, než hladina poklesne.