Článek
Závada vedla k selhání plynového generátoru třístupňové rakety několik minut po startu. Agentura proto oznámila, že budou provedeny důkladné kontroly na všech motorech raket Sojuz, které slouží rovněž k přepravě lidských posádek k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Roskosmos rovněž doporučil výrobnímu závodu, který Sojuzy dodává, aby zpřísnil kontrolu kvality výroby. Tu mají zajistit prý mimo jiné bezpečnostní kamery.
Agentura dodala, že další starty raket Sojuz budou záviset na zjištěném stavu motorů těchto nosičů. Žádný plán letů zatím nepředložila.
Problém má i NASA
Sojuzy dosud fungovaly bez problémů a po ukončení programu amerických raketoplánůse staly prakticky jediným prostředkem dopravy k ISS. Kvůli vzniklým komplikacím nevyloučil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), že by zůstala na podzim dočasně zcela bez posádky.
Ruský kosmický program se v poslední době potýká s větším počtem nezdarů. Po loňské havárii rakety Proton s šesti navigačními družicemi, která vyústila v rezignaci šéfa kosmické agentury Rosatom, neuspěla v polovině srpna další raketa tohoto typu s přepravou největší evropské komunikační družice Express-AM4. Ta se sice dostala na oběžnou dráhu, ale ne na tu, která jí byla určena. Satelit nereaguje na povely ze Země a nemůže plnit svou funkci.