Článek
Biden vyzval k mezinárodnímu vyšetření incidentu, propuštění zadržovaného Prataseviče a vyjádřil pohoršení nad video prohlášením vysílaným běloruskou státní televizí. Pratasevič se v něm doznal k organizování hromadných nepokojů a uvedl, že ve vazbě je s ním nakládáno „maximálně korektně a v souladu se zákonem”. Přední běloruská opoziční politička Svjatlana Cichanouská ale uvedla, že video bylo podle ní zjevně natočeno pod nátlakem.
Prezident Spojených států amerických Joe Biden. Zvítězil při třetím pokusu
❗❗Raman Pratasevich, obviously beaten, says Lukashenka's thugs treat him "correctly" and "lawfully". He is in the Minsk Detention Center #1. Terrifying video. pic.twitter.com/d7Iuj9X4MD
— Franak Viačorka (@franakviacorka) May 24, 2021
„Tento šokující incident a video, které pan Pratasevič zřejmě natočil pod nátlakem, jsou hanebným útokem proti politickému disentu a svobodě tisku,” citovala Bidena agentura AP.
Zadržený novinář se šrámem na čele se na videu doznal k organizaci nepokojů
„Spojené státy americké se připojují k zemím po celém světě ve výzvě k jeho propuštění, stejně jako k osvobození stovek politických vězňů, nespravedlivě zadržovaných režimem (běloruského prezidenta) Lukašenka,” uvedl Biden.
USA přislíbily tlak na Minsk
Bílý dům kromě toho informoval, že americký bezpečnostní poradce Jake Sullivan v pondělí o incidentu hovořil s Cichanouskou a ujistil ji, že USA společně s Evropskou unií a dalšími spojenci přivedou Lukašenkův režim k odpovědnosti.
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí v reakci na vynucené přistání letu v Minsku shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. Vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU.
Potrestejme Bělorusko, shodli se lídři EU. Chtějí omezit přelety i spojení
Do Běloruska nelétá po incidentu ani Lufthansa
Několik leteckých společností od incidentu oznámilo, že se jejich stroje přeletům nad východoevropskou zemí vyhnou. Jako první se rozhodla nevyužívat vzdušný prostor nad Běloruskem lotyšská společnost airBaltic, později se k ní přidaly nizozemská KLM a německá Lufthansa.
Británie pozastavila povolení běloruským státním aerolinkám
Minské letiště v pondělí zrušilo nástup cestujících do letadla poslední jmenované letecké společnosti, které mělo namířeno do Frankfurtu nad Mohanem. Bezpečnostní složky stroj prohledaly a provedly opětovnou bezpečnostní kontrolu 56 lidí na palubě včetně pěti členů posádky. Letiště tento krok odůvodnilo tím, že e-mailem dostalo varování před možným teroristickým útokem. Varování se nepotvrdilo, píše Reuters s tím, že letoun později dostal povolení k odletu.